لیست آموزشگاههای آزاد استان اصفهان
 
خدمات الکترونیک
اوقات فراغت با طعم مهارت
دفترچه ثبت نام الکترونیکی آزمونهای داوطلبان آزاد (ادواری)
مشاوره اینترنتی
تور مجازی اداره کل

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 16
بازدید امروز 6,370
بازدید دیروز 6,340
بازدید این ماه 394,294
بازدید کننده ماه قبل 381,657
بازدید ماه قبل 468,085
بازدید کل 37,472,250

با حضور مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان صورت پذیرفت: افتتاح کارگاه کشت سلول در دپارتمان نانوتکنولوژی در مرکز نساجی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان ...

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان، همزمان با ششم مرداد روز ملي كارآفريني و آموزش هاي فني و حرفه اي، كارگاه كشت سلول در دپارتمان نانوتكنولوژي واقع در مركز آموزش هاي تخصصي صنايع نساجي اصفهان با حضور آرش اخوان طبسي مدير كل استان، عباس مهديان معاون آموزش، پژوهش و برنامه ريزي اداره كل، احمدرضا منتظري معاون اداري و پشتيباني اداره كل، حسين مصلي نژاد رييس اداره مؤسسات كارآموزي و مشاركت هاي مردمي اداره كل استان، سيد محمد حسيني رييس مراكز فناوري هاي راهبردي و نوين و صنايع تخصصي نساجي اصفهان و قاسمي مدير آموزشگاه آزاد فني و حرفه اي جابرحيان در مركز آموزش هاي تخصصي صنايع نساجي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان افتتاح گرديد.
مدير آموزشگاه آزاد فني و حرفه اي جابرحيان افزود: روشهای کشت سلول جانوری دانش سابقه داری است که از آغاز قرن اخیر تاکنون با سرعت قابل توجهی راه توسعه و ترویج را پیموده است، به طوری که امروزه به ابزاری ضروری در تحقیقات به ویژه در علوم زیست شناسی مولکولی، ویروس شناسی، ایمنی شناسی، مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی تبدیل شده است. با افزایش دانش در این زمینه و بکارگیری یافته های پژوهشگران تولید فرآورده های بیولوژیک در حد انبوه واقعیت یافته و این فرایندها بخشی از درآمد ملی کشورهای موفق را شامل می شود. کشت توده‌ای لاین‌های سلول حیوانی اساس تولید واکسن‌های حیاتی مانند واکسن ضد ویروس کرونا و دیگر محصولات زیست فناوری هستند. کشت سلول‌های بنیادی به منظور افزایش تعداد سلول‌ها و تمایز آن‌ها به انواع مختلف سلول‌های سوماتیک برای پیوند انجام می‌شود. همچنین از سلول‌های بنیادی مولکول‌ها و اگزوزوم‌هایی آزاد می‌شوند که در درمان بیماری‌ها کاربرد دارند. استفاده از این مولکول‌ها و اگزوزوم‌ها یکی دیگر از اهداف کشت سلول‌های بنیادی است. آنزیم‌ها، هورمون‌های مصنوعی، زیست ایمن‌ها (آنتی‌بادی‌های مونوکلونال، اینترلوکین‌ها، لنفوسیت‌ها) و عناصر ضدسرطان و پروتئین های پیچیده مانند اریتروپویتین  همگی از محصولات زیستی اند که به وسیله فناوری DNA نوترکیب و با کشت سلول‌های حیوانی بدست آمده‌اند.
قاسمي بيان داشت: استفاده از این تکنیک در پروژه های علمی و حتی پروژه های تولیدی به سرعت در حال گسترش است.
لذا به دلیل حساسیت های موجود، آموزش صحیح آن  به علاقه مندان کار در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است.
مدير دپارتمان نانوتكنوژي افزود: هدف نهايي از راه اندازی کارگاه کشت سلول های جانوری زیر نظر آموزشگاه جابر بن حیان اين است كه مهارت آموزان با اصول کشت سلول های جانوری آشنا شده و توانايي هاي اين روش و کاربردهای آن در علوم زیستی را فرا مي گيرند. همچنين كاربردهاي آن را به طور كلي و خصوصاً در رابطه با كار پژوهشی و رشته تحصيلي خود درمي يابند و در نهايت پس از اتمام دوره های آموزشی، شرکت کنندگان با اصول و مراحل انجام طراحی و بکارگیری مباحث کشت سلول در زمینه علوم زیست شناسی  آشنايي پیدا کرده و توانايي انجام و هدایت پروژه های مرتبط با این زمینه ها را به دست خواهند آورد و می توانند در مراکز صنعتی و پژوهشی مرتبط مشغول به کار شوند.


 
   1400/5/6 13:25    تعداد بازدید :  103

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 103
10/10 (تعداد آرا 1 نفر )