ارتباط مستقیم با مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان
الزامات صدور پروانه تأسیس آموزشگاه آزاد در 3 روز
لیست آموزشگاههای آزاد استان اصفهان
 
خدمات الکترونیک
مشاوره اینترنتی
تور مجازی اداره کل

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 12
بازدید امروز 3,647
بازدید دیروز 9,645
بازدید این ماه 278,053
بازدید کننده ماه قبل 231,457
بازدید ماه قبل 339,171
بازدید کل 41,979,496

نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی: لزوم توجه ویژه دولت و مجلس به نقش مهارت آموزی در جامعه

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان اصفهان، آرش اخوان طبسی مدیر کل استان ضمن حضور در شهرستان مبارکه، با صالحی نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، حسینی فرماندار شهرستان مبارکه، محمد ایران پور رئیس شورای اسلامی شهر مبارکه، خانم عضور شورای اسلامی شهر مبارکه و رؤسای مراکز آموزش فنی و حرفه ای برادران و خواهران مبارکه دیدار و گفتگو کرد.
در این نشست مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان، در خصوص شیوه های جدید اجرای آموزش در راستای نهضت مهارت افزایی  مطالبی را بیان نمود.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان ادامه داد: اعتقاد بر این است که در نظام‌های موفق آموزشی دنیا، دولت نمی‌تواند مجری آموزش باشد؛ چراکه در رشته مهارتی با توجه به تغییرات به روز و شدید تکنولوژی در صنعت، دولت نمی‌تواند آخرین تکنولوژی را به کارگاه‌ها بیاورد.
وی تصریح کرد: ارتباط بسیار قوی با صنایع و صنوف در دستور کار فنی و حرفه‌ای بوده و اعتقاد بر این است که باید در امر آموزش بخش خصوصی نیز با صاحبان صنایع و صنف ارتباط بگیرند. ارتباط صحیح واقعی و دو سویه با صنعت، موجب می‌شود نیاز واقعی صنعت گرفته شود و با شناخت صحیح از نیاز بازار کار، برنامه‌ریزی انجام می‌شود و درپی این موارد آموزش ارائه شده اثرگذار باشد.
اخوان طبسی اضافه کرد: در همین راستا طرح آموزش دوگانه و طرح صلاحیت حرفه‌ای وجود دارد، برای افراد جویای کار، نظام آموزشی دوگانه پیشنهاد می‌شود که ۳۰ درصد آموزش در محیط کارگاهی و مابقی در محیط واقعی کار بوده است. بنابر ارتباط اولیه انجام شده، در ابتدا شغل موردنظر شناسایی می‌شود و شغل مذکور به روش سفارش‌محور، دو سوم آموزش در داخل بنگاهی که قرار است فرد به کار گرفته شود، ارائه می‌شود.
وی گفت: تقریباً یک هزار نفر در این روش آموزش دیده‌اند و بهترین اصنافی که افراد در آن به کار مشغول شده‌اند شامل صنف خدمات خودرو سبک اصفهان و صنف برق خودروی اصفهان بوده است. به طور کلی ۴۰۰ واحد صنفی در طرح آموزش دوگانه با فنی و حرفه‌ای همکاری می‌کنند که به معنی ۴۰۰ کارگاه مجهز صنعت به روز است. همچنین ۳۶ نمایندگی خودرو در این طرح درحال همکاری است که از مجهزترین کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای تجهیزات بهتری دارند. این سیستم در کشور درحال اجرا شدن است و به طور قطع می‌توان گفت در اصفهان بسیار کامل‌تر اجرا می‌شود.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان ادامه داد: از سایر طرح‌های در دستور کار، مهارت‌آموزی در محیط واقعی بوده و اعتقاد بر این است که اگر همه آموزش‌ها در آموزش دوگانه جای نگیرد، از این طرح استفاده می‌شود. در این طرح دوره‌ها سعی بر این است که بخشی از این طرح در محیط کار واقعی برای فرد تحت عنوان کارآموز اجرا شود تا ضعف تجهیزات در کارگاه‌ها پوشش داده شود، فردی که در کارگاه واقعی قرار می‌گیرد، مجبور به یاد گرفتن ارتباط‌های نرم نظیر فن بیان و مذاکره نیز هست.
اخوان طبسی اضافه کرد: در همین راستا طرح آموزش دوگانه و طرح صلاحیت حرفه‌ای وجود دارد، برای افراد جویای کار، نظام آموزشی دوگانه پیشنهاد می‌شود که ۳۰ درصد آموزش در محیط کارگاهی و مابقی در محیط واقعی کار بوده است. بنابر ارتباط اولیه انجام شده، در ابتدا شغل موردنظر شناسایی می‌شود و شغل مذکور به روش سفارش‌محور، دو سوم آموزش در داخل بنگاهی که قرار است فرد به کار گرفته شود، ارائه می‌شود.
وی افزود: امروزه در جامعه بین مسئولان امر، دغدغه اشتغال است اما صاحبان صنایع و صنوف از کمبود نیرو صحبت می‌کنند. چگونه می‌شود که صنایع و صنوف نیاز به نیروی کار دارند اما در کشور صحبت از کمبود کار است؟ در چندسال گذشته در آموزش فنی‌ و حرفه‌ای استان اصفهان همه تلاش بر این بوده است که از شیوه عرضه محور به سفارش محور حرکت کنیم.
در ادامه نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی در خصوص نگاه ویژه مسئولین خصوصا" مجلس به اهمیت مهارت آموزی بیان داشت: با همدلی بیشتر بین دولت و مجلس در خصوص لزوم بحث آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای می توان به اهداف اشتغال خصوصا" شعار اعلامی از طرف مقام معظم رهبری رسید.
 سپس فرماندار شهرستان، ضمن اعلام آمادگی شهرستان جهت گسترش آموزش های مهارتی، گفت: آموزش های فنی و حرفه ای در سطح شهرستان می تواند نیاز های صنایع در بخش های تخصصی که نیازمند ان هستند را تامین نماید.
در پایان مدعوین از نمایشگاه دستاوردهای مهارت آموختگان مراکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان مبارکه بازدید کردند.

   1401/5/12 13:02    تعداد بازدید :  53

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 53
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )