ارتباط مستقیم با مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان
الزامات صدور پروانه تأسیس آموزشگاه آزاد در 3 روز
لیست آموزشگاههای آزاد استان اصفهان
 
خدمات الکترونیک
مشاوره اینترنتی
تور مجازی اداره کل

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 13
بازدید امروز 486
بازدید دیروز 5,129
بازدید این ماه 182,851
بازدید کننده ماه قبل 161,639
بازدید ماه قبل 255,416
بازدید کل 44,017,106

در آیین تفاهم‌نامه همکاری اتاق اصناف ایران و سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور تأکید شد؛ توسعه «نهضت مهارت آموزی» در گام دوم انقلاب

در آیین تفاهم‌نامه همکاری اتاق اصناف ایران و سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور تأکید شد؛ توسعه «نهضت مهارت آموزی» در گام دوم انقلاب


 
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در آیین تفاهم‌نامه همکاری اتاق اصناف ایران با این سازمان بر توسعه «نهضت مهارت آموزی» در گام دوم انقلاب تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، «غلامحسین حسینی نیا» ضمن ابراز خرسندی از فرصت پیش‌آمده برای تعامل بیشتر با اتاق اصناف ایران اظهار داشت: اتاق اصناف ایران مهمترین شریک اجتماعی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور می باشد و بر همین اساس اتاق اصناف ایران برای اولین بار به عنوان عضو دارای حق امضاء در هیأت نظارت مرکزی آموزشگاه‌های آزاد تعیین شده است.
* نهضت مهارت آموزی در گام دوم انقلاب
وی مهارت آموزی، آینده مشاغل و مشاغل آینده را از رویکردهای این سازمان دانست و ادامه داد: در گام دوم انقلاب “نهضت مهارت آموزی” مطرح شده است. دنیا نیز همین مسیر را پیش‌رو گذاشته است. به عنوان نمونه کشور آلمان که از برجسته‌ترین کشورها در زمینه مهارتی است در جنگ جهانی دوم تبدیل به خرابه شد، برای بازسازی بر آموزش نیروهای انسانی تکیه کرد. چراکه منابع معدنی و نفت و گاز نداشت. نکته جالب در تجربه آلمان این است که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای این کشور زیر مجموعه اتاق بازرگانی و اصناف است.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اظهار داشت: شبکه بزرگ صنفی، شبکه‌ای بسیار ارزشمند و ملی است که ظرفیت‌های گسترده‌ای برای مباحث مهارتی نیز ایجاد کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد صنفی – از مجموع ۳ میلیون واحد صنفی- آمادگی و ظرفیت مشارکت در اجرای طرح «آموزش در محیط واقعی کار» را دارند که این واحدهای صنفی از یک نفر تا چندین نفر را شامل می‌شوند.
وی خاطر نشان ساخت: در حال حاضر ۶۴۰مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای و بیش از ۵هزار و ۴۰۰ کارگاه دولتی وجود دارد که حدود ۵۵۰ هزار نفر در سال ظرفیت آموزشی دارند. علاوه بر این ۱۲هزار آموزشگاه آزاد به طور سالانه، ۶۰۰ هزار نفر ظرفیت آموزشی دارند.
* اعطای مجوز به اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف برای راه‌اندازی مراکز مهارت آموزی جوار کارگاهی  
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر  مهارت‌های نرم و بیان داشت: لازم است در بنگاه‌های تولیدی و خدماتی، مهارت‌های ارتباط با مشتری را در خود تقویت کنند.
حسینی‌نیا تصرح کرد: این تفاهم‌نامه بسیار اثرگذار خواهد بود. برای نوشتن مفاد این تفاهم‌نامه آسیب‌شناسی دوران گذشته را هم داشته‌ایم و چالش‌های تامین اجتماعی را نیز در نظر گرفته و رفع کرده‌ایم تا افرادی که برای آموزش به کارگاه‌ها معرفی می‌شوند در نظام و چارچوب مشخصی مشغول به فعالیت شوند. واحدهای صنفی پذیرنده کارآموزان QR_Code دریافت می‌کند تا مشخصات کارآموز برای بازرسان تامین اجتماعی به عنوان کارگر مشمول آن واحد صنفی تلقی نشود.
رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور همچنین خبر داد: آمادگی لازم برای اعطای مجوز به اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف برای راه‌اندازی آموزشگاه‌های آزاد وجود دارد. این کار موجب می‌شود که شبکه آموزشگاه‌های مهارتی در کشور تقویت شود.
رئیس اتاق اصناف در ادامه این نشست گفت: با امضای این تفاهم نامه، همکاری در زمینه اجرایی کردن طرح‌هایی از جمله استفاده از ظرفیت‌های مشترک به منظور اجرای هرچه بهتر دستورالعمل “مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی”، “آیین نامه اجرایی مشاغل تخصصی و فنی مربوط به موضوع ماده ۱۳ قانون نظام صنفی کشور”، آموزش‌های دوگانه نظری و عملی در جهت توانمندسازی کارآفرینان صنفی و شاغلان در کسب و کارها و واحدهای صنفی، تقویت استانداردهای شغلی و مهارتی و … تسهیل خواهد شد.
ممبینی بیان کرد: همکاری‌های اتاق اصناف ایران و سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور در سال‌های اخیر روز به روز گسترده‌تر شده است و لازم است برای افزایش این همکاری‌ها تفاهم‌نامه جدیدی امضا شود.
وی افزود: اتاق اصناف ایران از ظرفیت سازمان یافته بیش از ۳ میلیون واحد صنفی، قریب به ۸ هزار اتحادیه و ۴۰۰ اتاق اصناف برخوردار است و در سراسر کشور با تنوع سن، جنسیت و مهارت پراکنده‌اند. هر کدام از این افراد حقیقی و حقوقی دارای ظرفیت‌های متعدد بوده و البته در مقابل نیازمند بازآموزی‌هایی نیز هستند.
* نیاز به مهارت‌های نرم در کنار مهارت‌های سخت
رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه بر آموزش مهارت‌های نرم در کنار مهارت‌های سخت تاکید و اظهار کرد: به عنوان مثال افرادی که برای تعمیرات به منازل مراجعه می‌کنند علاوه بر آموختن مهارت‌های تخصصی نیاز دارند تا آموزش‌های تکمیلی از جمله اصول اخلاقی و رفتار با مشتری را به نحو دقیق تری رعایت کنند و در این خصوص خود را با استانداردهای جهانی انطباق دهند.
سعید ممبینی گفت: در این دوره از هیات رئیسه اتاق اصناف ایران آموزش یکی از مباحث مورد تاکید است و این تفاهم نامه و نشست خود گواه توجه مجموعه اتاق اصناف ایران و هیات رئیسه نسبت به موضوع آموزش است که امیدواریم در ادامه با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به مرحله اجرا در آید.
وی بیان کرد: در حال حاضر مجموعه خانواده صنفی نیز بیش از گذشته نسبت به موضوع بازآموزی و آموزش‌های تکمیلی مشتاق و همراه هستند. ضمن اینکه موضوع مهارت آموزی و توسعه مهارت ها به یک مطالبه اجتماعی نیز رفته رفته تبدیل می‌شود. امیدوارم در ادامه راه شاهد تحولات چشم گیری در بخش آموزش و پژوهش باشیم.
 بر اساس این گزارش، اتاق اصناف ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در راستای تحقق شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تحت عنوان “تولید؛ دانش‌بیان؛ اشتغال‌آفرین” نام‌گذاری شده است و به منظور آماده‌سازی نیروهای انسانی برای ورود به فضای کسب و کار و همچنین ارتقاء مهارت‌های شاغلان و کارآفرینان مشاغل صنفی و تشکل‌های صنفی، تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.
این نشست با حضور سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران، غلامحسین حسینی‌نیا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور به همراه اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، معاونان و مدیران هر دو سازمان در اتاق اصناف ایران برگزار شد.
   1401/6/3 11:43    تعداد بازدید :  343

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 343
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )