خدمات الکترونیک
مشاوره اینترنتی
تور مجازی اداره کل
ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 10
بازدید امروز 3,559
بازدید دیروز 20,219
بازدید این ماه 599,811
بازدید کننده ماه قبل 672,274
بازدید ماه قبل 769,975
بازدید کل 30,240,176

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان در نشست خبری ویژه هفته مهارت: اعزام سه اصفهانی به المپیاد بین‌المللی مهارت برزیل ...

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان: ابوطالب جلالی در نشست خبری خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه با اشاره به اینکه ششم مرداد ماه به عنوان روز کار‌آفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نام دارد، اظهار کرد: سوم تا نهم مرداد ماه نیز به عنوان هفته مهارت نام گذاري گرديده است .

وی با بیان اینکه جوانان جویای کار علاقه‌مند به گذر از دالان آموزش‌های مهارتی هستند، اضافه کرد: رسانه‌ها در حوزه‌های مختلف اطلاع‌رسانی نقش مهم و اساسی دارند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با تاکید بر اینکه رسانه‌ها در راستای ایجاد سواد شهروندی به شکل صحیح در جامعه نقش مهمی دارند، تصریح کرد: در مأموریت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به دنبال این هستیم که بستر مناسبی از شغل و فرصت‌های این حوزه را برای جوانان ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه جامع و کاملی باید در راستای ارائه آموزش‌های مهارتی به افراد وجود داشته باشد و این برنامه باید با نگاه مزیت‌شناسی در استان انطباق داشته باشد، ادامه داد: در غیر این صورت امکان انحراف و از دست رفتن منابع موجود مسئولان را نگران می‌کند.

جلالی با اشاره به لزوم توجه به نیروی انسانی، توانمند‌سازی آنها وتوجه به فرصت‌های شغلی تاکید کرد: افراد بسیاری در کشور متصدی مشاغل متعددی هستند که این افراد باید متناسب با شرایط و پیشرفت جامعه زیر پوشش آموزش‌های مهارتی قرار بگیرند.


وی به ارائه آموزش‌های مهارتی به افراد جویای کار و تکمیل و ارتقای مهارت‌های افراد اشتغال به کار اشاره کرد و افزود: این دو مقوله مورد توجه آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و استان قرار دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با تاکید بر اینکه هماهنگ شدن داشته‌ها و توانمندی‌های افراد مطابق با نیاز‌های شغلی جامعه امر مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: همچنین توجه به قشر آسیب‌دیده در راستای توانمند شدن آنها به منظور آغاز کار و ورود مجدد این افراد به عرصه‌های شغلی مورد توجه آموزش فنی و حرفه‌ای قرار دارد.

وی با بیان اینکه همچنین آموزش فنی و حرفه‌ای به آموزش زندانیان و سربازان در پادگان‌ها برای توانمند‌سازی آنها به صورت ویژه توجه می‌کند و در زندان‌ها و پادگان‌ها دوره‌های آموزش‌های مهارتی را برای این افراد برگزار می‌کند، اظهار کرد: برخی از پدیده‌های نو‌ظهور وجود دارند که مشکلات جدی را در جامعه ایجاد می‌کنند.

جلالی با اشاره به اینکه مردم از دهه‌های گذشته با پدیده شوم بیکاری به عنوان یکی از پدیده‌های نو‌ظهور در جامعه دست و پنجه نرم می‌کنند، ادامه داد: ابزار و برنامه‌های متعددی برای  مقابله با این پدیده مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه کشور ایران در زمینه برخورداری از ثروت طبیعی رتبه دوم را در دنیا به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: همچنین نرخ بیکاری ایران در دنیا دو‌رقمی است و وجود نیروی انسانی متخصص و متعهد از الزامات مقابله با پدیده شوم بیکاری در کشور است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه دغدغه بیکاری یک بحث نگران‌کننده برای خانواده‌ها، مسئولان و جوانان است، اضافه کرد: ایجاد اشتغال پایدار و مولد در کشور قابل تأمل است و در حال حاضر این ظرفیت در کشور وجود دارد که از ثروت طبیعی به عنوان یک ظرفیت در راستای ایجاد اشتغال پایدار و مولد استفاده کنیم.

جلالی با تاکید بر اینکه توقع ما از دانشگاه‌ها این است که افراد به صلاحیت‌های فنی لازم مجهز باشند، افزود: بخش عمده‌ای از جامعه بیکاری در جامعه از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند.

وی با بیان اینکه ما به یک سند آمایش سرزمینی نیازمند هستیم، گفت: نظام آموزشی باید متناسب با ظرفیت‌های شغلی باشد اما شکل‌گیری نظام آموزشی ما متناسب با ظرفیت‌های شغلی نیست.


مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با اشاره به اینکه نظام آموزش رسمی در کشور پر‌رنگ و پر‌قدرت حرکت می‌کند، اظهار کرد: اما نظام آموزش‌های مهارتی به عنوان نظام آموزش غیر‌رسمی در کشور کم‌رنگ جلوه می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه در دو دهه گذشته به آموزش‌های مهارتی در کشور کم‌توجهی شده است، ادامه داد: اما طی یک یا دو سال گذشته با توجه به بحران بیکاری و مشکلات موجود در این زمینه خروجی ظرفیت‌های آموزش‌های مهارتی افزایش یافته و این آموزش‌ها از سوی دولت مورد توجه قرار گرفته است.

جلالی با بیان اینکه جامعه هدف در ارائه آموزش‌های مهارتی 23 میلیون شاغل است که این افراد باید سالانه 80 ساعت آموزش ببینند، تصریح کرد: اما در کشور ایران این آموزش‌ها تنها به میزان دو ساعت به شاغلان ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه میانگین نرخ بیکاری 12 درصدی داریم، اضافه کرد: تمام افراد بیکار باید از دالان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای عبور کنند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان تاکید کرد: در گذشته به توانمند‌سازی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی توجه چندانی نشده است اما در حال حاضر دولت به این موضوع توجه می‌کند و در سال گذشته مصوبه‌ای مبنی بر توانمند‌سازی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی داشته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه مهاجرت مردم از روستا‌ها به شهر‌ها و رشد حاشیه‌نشینی یکی از دغدغه‌های مسئولان در طول سال‌های گذشته بوده است، افزود: کم‌توانی افراد و نبود شغل مناسب برای افراد در روستا‌ها منجر به ایجاد این پدیده شده است.

جلالی با بیان اینکه برنامه توانمند‌سازی روستاییان و عشایر به عنوان یک مدل از سال گذشته در برنامه دولت مورد توجه قرار گرفته است، گفت: همچنین برای این موضوع قانون نیز وضع شده است و این طرح به صورت پایلوت در اصفهان اجرایی شد و سپس در سراسر کشور مورد اجرا قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه توسعه مشاغل خرد و خانگی در گذشته در برنامه‌های دستگاه‌‌های اجرایی مورد توجه قرار می‌گرفت، اظهار کرد: اما در حال حاضر ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی براساس سند راهبردی مهارت و فناوری سازمان توسط آموزش فنی و حرفه‌ای کشور صورت می‌گیرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با اشاره به برگزاری المپیاد بین‌المللی مهارت ادامه داد: 17 مرداد ماه جاری 17 نفر از سراسر کشور برای شرکت در این المپیاد به برزیل اعزام می‌شوند که 3 نفر از استان اصفهان به این المپیاد اعزام می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و دانشجویان به میزان 30 درصد از آموزش‌های مهارتی استفاده می‌کنند، تصریح کرد: 54 مرکز دولتی آموزش فنی و حرفه‌ای در استان وجود دارد که در سال گذشته حدود 65 هزار نفر-دوره از ظرفیت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در سطح استان استفاده کرده‌اند.

جلالی با اشاره به ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به 10 میلیون نفر-ساعت در استان اضافه کرد: همچنین یک‌هزار و 500 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای در استان اصفهان وجود دارد که در سال گذشته 55 هزار نفر-دوره زیر پوشش آموزش‌های این آموزشگاه‌ها قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به 10 میلیون نفر-ساعت در آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای استان در سال گذشته تاکید کرد: طی چهار ماهه نخست سال جاری نیز آموزش‌های مهارتی به دو میلیون نفر-ساعت در سطح استان ارائه شده است.

مدیرکل آموزشفنی و حرفه‌ای استان اصفهان با اشاره به ارائه آموزش‌های مهارتی طی این مدت به میزان 20هزار نفر-دوره در استان افزود: همچنین پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال جاری 70 هزار نفر-دوره در یک‌هزار و 200 حرفه آموزشی زیر پوشش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار بگیرند.

وی با اشاره به آمار مجوز‌های صادره طرح مشاغل خانگی در سال گذشته گفت: در سال گذشته 811 مجوز صادر شده مستقل، هشت مجوز صادره پشتیبان و 859 طرح معرفی شده به بانک در استان داشتیم.

جلالی همچنین از 110 مجوز صادر شده مستقل، دو مجوز صادر شده پشتیبان و 152 طرح معرفی شده به بانک در طرح مشاغل خانگی در چهار ماهه نخست امسال در استان خبر داد.

   1394/5/4 15:07    تعداد بازدید :  2667

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2667
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )