لیست آموزشگاههای آزاد استان اصفهان
 
خدمات الکترونیک
اوقات فراغت با طعم مهارت
دفترچه ثبت نام الکترونیکی آزمونهای داوطلبان آزاد (ادواری)
مشاوره اینترنتی
تور مجازی اداره کل

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 13
بازدید امروز 1,430
بازدید دیروز 14,955
بازدید این ماه 513,348
بازدید کننده ماه قبل 296,076
بازدید ماه قبل 380,800
بازدید کل 36,792,823

ضرورت ایجاد گفتمان و مشارکت اجتماعی در حوزه مبارزه با مواد مخدر ...

معاون وزير و رييس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور در برنامه تلويزيوني مثبت 17 تأكيد كرد: براي موفقيت در حوزه مبارزه با مواد مخدر ايجاد گفتمان اجتماعي و مشاركت اجتماعي ضروري است.
به گزارش پیک مهارت آنلاین، به نقل از روابط عمومي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور، دكتر كورش پرند، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس اين سازمان در برنامه تلويزيوني مثبت17 مورخ 22 مهرماه به موضوع بازتواني معتادان بهبود يافته از طريق مهارت آموزي توأم با كارآفريني پرداخت.
معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در سخنان خويش بيان داشت: در طرح ملي شيوع شناسي مصرف مواد مخدر در سال 1390 در بين جمعيت 64-15 ساله در كشور متأسفانه يك ميليون و 325 معتاد داريم كه از اين تعداد 7/90 ( نود و هفت دهم) درصد مرد و 3/9 (9 و 3 دهم ) درصد زن هستند .
وي در ادامه اظهار داشت: نكته حائز اهميت افزايش نرخ معتادان زن است كه زنگ خطري براي كشور ما مي باشد .نرخ شيوع مصرف مواد مخدر بين افراد 64-15 سال 65/2 (2 و 65 صدم ) درصد برآورد شده است . امروز هدف از شركت در اين برنامه اين است كه 97 درصد از جمعيت كشور كه معتاد نيستند بدانند در مقابل معتادان كشور خود وظيفه اي مهم دارند.
وي افزود: بيشترين گروه سني درگير با اعتياد گروه سني بين 24-20 سال و 39-35 سال مي باشند . مسأله مهم افزايش جمعيت معتادان در گروه سني 19- 15 سال است كه بايد به طور جدي به آن پرداخته شود.
رييس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور بيان داشت: نكته حائز اهميت اين است كه بسياري از مردم تصور مي كنند بيكاري علت مهم اعتياد است اما متأسفانه آمارهاي موجود حاكي از آن است كه 53 درصد جمعيت معتادان كشور را شاغلان تشكيل مي دهند، حتي تعدادي از اين افراد داراي شغل دولتي بوده اند.
دكتر پرند تأكيد كرد:مهمترين عاملي كه در معتاد شدن افراد مي تواند دخيل باشد پيشنهاد مصرف مواد مخدر از سوي دوستان، بستگان و حتي يكي از افراد خانواده است كه فرد براي ارضاي حس كنجكاوي و تفريح پاسخ مثبت مي دهد.
وي در ادامه بيان كرد: در آمار مربوط به معتادان 64-15 سال 55 درصد مصرف مواد مربوط به مصرف ترياك، 6 درصد مصرف شيشه و 9 درصد مصرف هروئين است.
دکتر کورش پرند بیان داشت: در گلوگاه هايي كه مورد بررسي قرار گرفتند در حوزه زنان آرايشگاه هايي كه غير مجاز و بصورت غير قانون كار مي كنند يكي از حوزه هاي آسيب مي باشد و همچنين مصرف شيشه براي لاغري عامل ديگر اعتياد است كه البته شيشه باعث لاغري شده اما بافت ها و عضلات بدن را از بين مي برد.
رييس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور در ادامه اظهار داشت: در حوزه آقايان در سالن هاي بدن سازي و ورزشگاه هايي كه غير مجاز كار مي كنند افراد مورد آسيب اعتياد مي باشند.
دكتر پرند تأكيد كرد: آنچه اهميت دارد موضوع پيشگيري از اعتياد است كه والدين بايد به طور جدي به آن توجه كنند.
وي افزود: از نكات مهمي كه برادران و خواهران به خصوص دانش آموزان بايد توجه كنند، مهارت نه گفتن است. ما بايد قدرت نه گفتن را در فرزندانمان ايجاد كنيم.
معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در سخنان خود بيان داشت: نظارت كامل محسوس و نامحسوس والدين بر رفتار وكردار فرزندان، اجراي قانون مداري به طور جدي در خانواده از سوي والدين و ايجاد رابطه صميمانه با فرزندان از موضوعات مهمي هستند كه والدين بايد توجه داشته باشند.
در ادامه دكتر پرند در پاسخ به اين سوال كه نقش دولت در حوزه پيشگيري از اعتياد چيست بيان داشت: در دولت تعاملي بين واحدهاي مختلف به وجود آمده است كه از جمله ميتوان به تعامل بين وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، سازمان بهزيستي، سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور ، ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت و درمان، نيروي انتظامي و ساير ارگان ها اشاره كرد كه شهرداري هم در اين امر همكاري و مساعدت دارد.
رييس سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور اظهار داشت: چند اقدام در حال انجام است كه بخش اول بحث پيشگيري از اعتياد است كه سندي طراحي شده است و برنامه ريزي صورت گرفته است.
وي در ادامه بيان داشت: موضوع پيشگيري از اعتياد به صورت جدي در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و وزارت آموزش و پرورش پيگيري مي شود و وزارت آموزش و پرورش برنامه ريزي در اين حوزه را انجام داده است تا در بحث پيشگيري از اعتياد اقدام لازم صورت پذيرد.
دكتر پرند افزود: سازمان امور دانشجويان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در بخش پيشگيري و مشاوره متمركز شده است و همچنين در سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور نيز برنامه ريزي مناسبي در اين زمينه صورت گرفته است.
رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور با بیان اینکه اعتیاد مثل بیماری سرماخوردگی نیست افزود: بایستی همه ارگانها کمک نمایند تا این بیماری در کشور از بین رود.
وی افزود: کمک به معتادین بهبود یافته در دو نوع (ماده 15 و 16)صورت می گیرد که نوع اول (ماده 15) زیر نظر سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت می کند که معتادین به صورت داوطلبانه خودشان را برای درمان معرفی می نمایند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: نوع دوم کمک به معتادین (ماده 16) به این صورت است که نیروی انتظامی این افراد را از اتوبانها، خیابانها و ... جمع آوری می کند و به کمک ستاد مبارزه با مواد مخدر در کمپ های در نظر گرفته شده درمان می شوند.
دکتر کورش پرند با بیان اینکه اشتغال معتادین بهبود یافته امر مهمی است بایستی به آن توجه نماییم افزود: در این زمینه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به خصوص سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور به صورت تخصصی فعالیت می نماید.
ارائه آموزشهای مهارتی فنی وحرفه ای به معتادین بهبودیافته
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آموزش معتادین بهبودیافته توسط سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور در کمپ های ماده 15 و 16 خبر داد و بیان داشت: تعدای از مربیان آموزش دیده این سازمان بر اساس استانداردها و منابع آموزشی معتادین بهبود یافته برای آموزش مهارتهای فنی وحرفه ای کمک می کنند.
وی افزود: بر اساس فرآیند زمانی، معتادین یک پیش اشتغال و پیش آموزش دارند و به این صورت آموزش ها را طی می کنند تا به آموزش کامل برسند و بر اساس مدل جدید (آموزش، تولید، بازاریابی و فروش در حوزه کارآفرینی) این افراد وارد اشتغال می شوند.
دکتر کورش پرند با اشاره به اینکه متاسفانه خیلی از واحدهای تولیدی به معتادین بهبود یافته کار نمی دهند بیان داشت: بایستی همه به افراد معتاد کمک نمایند تا درمان شوند و همچین به اشتغال آنها توجه جدی داشته باشند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: هدف اصلی الگوی آموزشی تولید، بازاریابی و فروش که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کار گرفته شده این است که کارآفرینان، سرمایه گذاران، بهبودیافته گان، خیرین و نخبگان به عنوان پشتیبان عمل نمایند.
وی افزود: صندوق کارآفرینی امید و سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، سازمان بهزیستی و معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به خصوص در حوزه معتادین بهبود یافته ستاد مبارزه با مواد مخدر و شهرداری مثل شهرداری تهران به عنوان تسهیل گر عمل می نمایند.
دکتر کورش پرند بیان داشت: محمد ثقفی به عنوان کارآفرین مراحل قبل از تولید، تولید و مراحل بعد از تولید را به صورت یکپارچه انجام داده است.
وی با اشاره به اینکه مراحل بعد از تولید، بازاریابی و بازارسازی است بیان داشت: محمد ثقفی در مرحله تولید 50 تا 200 نفر را مشغول به کار نموده است که ستاد مبارزه با مواد مخدر، صندوق کارآفرینی امید و سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور کمک می کند در فاز اول کارش را توسعه دهد و برای 350 نفر دیگر اشتغال ایجاد نماید.
دکتر کورش پرند در ادامه با بیان اینکه مراحل قبل از تولید شامل: طراحی و طراحان، تهیه مواد و منابع اولیه، تسهیلات بانکی، آموزش های فنی و حرفه ای تخصصی و آموزش های نرم است افزود: در فاز دوم مقرر شده شهرداری تهران با ارائه تسهیلات به محمد ثقفی کمک نماید تا کارش را در جهت اشتغال معتادین بهبود یافته توسعه دهد.
وی با تأکید بر نقش مهم خیرین در ایجاد اشتغال برای معتادین بهبود یافته از خیرین خواست تا در این حوزه ایفای نقش نمایند و ایجاد اشتغال برای معتادین بهبودیافته را جزء اولویت کاری خود قرار دهند.
رییس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور در پایان اظهار امیدواری کرد تا با کمک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر ارگانها بتوانیم برای معتادین بهبود یافته اشتغال ایجاد نماییم .
گزارش پیک مهارت آنلاین مي افزايد: در اين قسمت از برنامه تلويزيوني مثبت 17 محمد ثقفي، كارآفرين اجتماعي و از معتادان بهبود يافته تجربه هاي موفق خود را در حوزه بازتواني معتادان بهبود يافته با بينندگان به اشتراك گذاشت.
   1394/7/26 08:06    تعداد بازدید :  2699

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2699
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )