ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 9
بازدید امروز 2,170
بازدید دیروز 30,378
بازدید این ماه 961,986
بازدید کننده ماه قبل 719,414
بازدید ماه قبل 801,142
بازدید کل 28,606,518

در گفتگو با مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان، اهم فعالیت ها و اقدامات 9 ماهه سال 1395 اداره کل تبیین گردید ...

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان، ابوطالب جلالي مدير كل استان در راستاي ارائه برنامه ها و رويكردهاي اين اداره كل در سال 1395، در خصوص توسعه كمي و كيفي آموزشهاي مهارتي در بخش دولتي و غير دولتي متوازن با سند آمايش استان، جلب مشاركت بخش غير دولتي و بنگاههاي اقتصادي جهت سرمايه گذاري در آموزشهاي مهارتي با پشتيباني بخش دولتي،  تدوين سند جامع استاني مهارت براساس مطالعات منطقه اي و آمايش سرزميني، ترويج وتشويق مهارت آموختگان در ايجاد تعاونيهاي مهارت بنيان متناسب با ظرفيتهاي اقتصادي، راه اندازي مراكز رشد و هدايت نخبگان مهارتي جهت  تجاري سازي ايده ها، ايجاد واحدهاي مطالعاتي به منظور تطبيق ظرفيت هاي درون سازماني با مطالبات بيروني و تنوع بخشي در برنامه هاي آموزشي، بستر سازي حضور تشكل هاي حمايتي، کاریابی ها و کلینیک های کسب و کار در جنب مراكز آموزش فني وحرفه اي دولتي و غيردولتي، آينده پژوهي و ترسيم اطلس مشاغل در 4 حوزه اصلي فناوري هاي سبز، فناوريهاي زيستي، فنارويهاي ديجيتال و فناوريهاي نانو، تدوين مدل تعالي و سرآمدي با هدف ارتقاء شاخصها و مؤلفه هاي كليدي در امر مهارت آموزي شامل نيروي انساني، تجهيزات، منابع آموزشي و فضاهاي آموزشي به تشريح فعاليت ها و اقدامات انجام پذيرفته در 9 ماهه سال جاري اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان پرداخت.

عملكرد آموزشي در بخش دولتي:
مجموع عملكرد آموزشي در 9 ماهه سال جاري 7 ميليون و 605 هزار و 182 نفر – ساعت معادل 56 هزار و 840 نفر دوره مي باشد كه در مجموع تعداد 35 هزار و 260 نفر مرد و 21 هزار 580 نفر زن متقاضي بوده اند. سهم آموزش هاي مهارتي غيررسمي در بخش دولتي در خوشه هاي صنعت 55 درصد، خدمات 20 درصد، كشاورزي 11 درصد و فرهنگ و هنر 14 درصد تخمين زده شد.

عملكرد آموزشي در بخش غيردولتي:
مجموع عملكرد آموزشي در بخش غيردولتي در نه ماهه سال 1395 بالغ بر 7 ميليون و 402 هزار و 823 نفر- ساعت در قالب هشت هزار و 177 دوره آموزشي در آموزشگاه فني و حرفه اي آزاد استان اصفهان اجرا گرديده كه از 41 هزار و 815  نفر دوره، آموزش ارائه شده، 31 هزار و 16 نفر مرد و 10هزار و 799 نفر زن بوده است.
اين آموزش ها در بخش هاي خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و كشاورزي در 43 رشته آموزشي از قبيل امور مالي و بازرگاني، فناوري اطلاعات، مراقبت و زيبايي، طراحي و دوخت، تكنولوژي فرهنگي، عمران، تأسيسات، صنايع دستي و ... در قالب 390 حرفه مهارتي به متقاضيان ارائه گرد ده است.
سهم آموزش هاي مهارتي غيررسمي در بخش غيردولتي در خوشه هاي صنعت 12 درصد، خدمات 82 درصد، كشاورزي 2 درصد و فرهنگ و هنر 3 درصد تخمين زده شد.
در استان اصفهان 1420 آموزشگاه داراي مجوز بوده و بيش از 51% تعهدات آموزشي اداره كل را اجرا مي نمايند كه از اين تعداد 485 آموزشگاه در حوزه بانوان 133، آموزشگاه در حوزه برادران و 74 آموزشگاه به صورت دومنظوره فعاليت آموزشي دارند.
اقدامات صورت گرفته 9 ماهه در جهت ارتقاي كيفي آموزشهاي ارائه شده توسط بخش غيردولتي عبارتند از انجام 1798 بازرسي به دو صورت ارشادي و نظارتي، رتبه بندي 1082 آموزشگاه واجد شرايط، برگزاري 15 جلسه هيأت نظارت و 52 جلسه هم انديشي في مابين آموزشگاه هاي آزاد، رؤسا و كارشناسان مراكز به منظور بررسي تمهيدات و فرصتها و نقاط قوت و ضعف پيش روي آموزشگاهها و ارائه راهكارهاي مناسب در اين خصوص.

عملكرد اداره سنجش و ارزشيابي مهارت:
امور ستادی :
الف – تهیه بانکهای اطلاعاتی شامل : سامانه آمار و اطلاعات آزمونگران استان ، سامانه ثبت برنامه آزمونهای عملی،   سامانه صدور و رصد گواهینامه ، تهیه بانک اطلاعات پروژه عملی
ب- انعقاد دو تفاهم نامه با پست به استناد بند ج ماده 46 قانون پنجم توسعه به منظور تکریم ارباب رجوع
ج- صدور ابلاغ و تشکیل جلسات ستاد ارزشیابی
تجهیز و راه اندازی 7 مرکز سنجش الکترونیک در شهرهای شهرضا ، خمینی شهر ، نجف آباد ، مبارکه ، اردستان، کاشان و هرند
عملکرد آزمون :
تعداد شرکت کنندگان در آزمونهای سنجش مهارت در 9 ماهه سال 1395 برابر 99 هزار 641 نفر بوده است از این تعداد آزمون دهنده 61995 نفر قبول شده اند و تاکنون تعداد 35092 گواهینامه صادر شده است .
آمار بخشهای مختلف آزمون:
آزمون الکترونیک به تعداد 32745، آزمونهاي هماهنگ به تعداد  39084، آزمونهای صنایع دستی به تعداد 15086، آزمونهای صنایع ساختمان 4413 و اصناف 1460، با توجه به ماده 13 قانون نظام صنفی و تفاهم نامه های منعقد شده با اتحادیه های مختلف در 150 حرفه به تعداد 1460 صلاحیت حرفه ای صادر گردیده است .

عملكرد آموزش در صنايع:
در نه ماهه سال جاري بالغ بر 753 هزار  و 782 نفر- ساعت در قالب 680 دوره آموزشي در صنایع و صنوف استان اصفهان اجرا گرديده که نسبت به تعهد با رشد 5 درصدي همراه بوده است. اين آموزش ها در بخش هاي خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و كشاورزي در 34 رشته آموزشي از قبيل امور مالي و بازرگاني، فناوري اطلاعات، حمل و نقل ، مکانیک، عمران، تأسيسات، صنايع دستي و ... و251حرفه آموزشي به شاغلين بيش از 214 واحد صنعتي و صنوف ارائه شده است که از این آموزشها  215 هزار و 596 نفر- ساعت در بخش صنایع اصناف، 529 هزار و 766  نفر- ساعت در بخش صنایع ضمن کار، 8 هزار و 420 نفر ساعت در بخش بین کارگاهی و جوار کارگاهی اجرا گردیده است.

عملكرد آموزشي در زندان و پادگانها:
عملكرد آموزشي 9 ماهه سال 1395 اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان در زندانهاي استان به ميزان 4 هزار و 161 نفر دوره و در پادگانها 2 هزار 590 نفر دوره بوده است كه آموزش هاي مهارتي در بخش زندان در 11 شهرستان، 40 كارگاه و 57 حرفه آموزشي در حال اجرا مي باشد.

توانمندسازي آسيب ديدگان اجتماعي:
اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان در راستاي كاهش آسيب هاي اجتماعي اقدام به برگزاري دوره آموزشي براي 2هزار و 98 نفر نموده است كه شامل آموزش معتادان بهبود يافته، مددجويان سازمان بهزيستي اعم از زنان بدسرپرست و بي سرپرست و زنان سرپرست خانوار، معلولين، متكديان و نوجوانان خياباني و همچنين آموزش سكونت گاههاي غيررسمي و بافت هاي فرسوده مي باشد.
فعاليت هاي برون سپاري:
در استان اصفهان تعداد 54 فضاي كارگاهي در قالب آموزش همراه با توليد و ارائه خدمات با مشاركت بخش غيردولتي در رشته هاي توليد كفش، صنايع دستي، توليد درب و پنجره upvc، بيوتكنولوژي، نانوتكنولوژي، كشت و كار گلخانه اي، ‌پوشاك، قالي بافي، صنايع غذائي،  سلامت، تراش سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي،  خدمات كسب و كار و كارآفريني، تشريفات،  فناوري هاي نو در صنعت ساختمان، مهد كودك، گلابگيري،‌كافي شاپ، صنايع خودرو ، پرورش بنفشه آفريقايي، پرسكار و جوشكاري، سفال، ميناكاري و ...  فعال گرديده است.

آموزش اتباع:
سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران مسئولیت برگزاری دوره های آموزشی فنی و حرفه ای کوتاه مدت اتباع خارجی را بر عهده سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور قرار داده است. در این راستا اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان  نیز در جهت پیشبرد این پروژه آموزشی همکاریهای لازم را با نظارت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان ونماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در استان داشته است. هر ساله قبل از شروع پروژه اقدام به نیازسنجی آموزشی از جمعیت پناهنده نموده وپس از بررسی های نهایی رشته های پرتقاضا و اشتغالزا را با هدف رشد و توسعه ظرفیتهای  فردی و افزایش پتانسیل کامل که منجر به خوداتکایی پناهندگان خواهد شد را اعلام و برگزار می کند.
تاكنون 858 نفر پناهنده که از این تعداد 623 نفر زن و تعداد 235 نفر مرد بوده اند در 73 دوره آموزشی در 27 مرکز در شهرستانهای پر تردد اتباع، آموزش های مهارتی ديد ه اند. در 9 ماهه سال 1395 تعداد 184 نفر  تحت آموزش قرار گرفته اند كه محل اجرای پروژه در مراکز آموزش فنی و حرفه ای در  شهرستان های پر تجمع اتباع از جمله اصفهان، کاشان ، ناجی آباد کاشان، تیران و کرون، نجف آباد، خمینی شهر، فلاورجان و ... پیش بینی شده است .
دوره هاي آموزشي ويژه اتباع شامل: تعمیر کار برق خودرو -  برق صنعتی-جوشکاری-تعمیر کار اتومبیل سواری-لوله کش و نصاب سرویسهای بهداشتی-پستایی ساز کفش-تولید درو پنجرهupvc-پوشاک-کتیبه دوز-روبان دوز- سرمه دوز سنتی-پوشاک دو میل-بافنده عروسکهای تزئینی-پرورش دهنده قارچ خوراکی-زعفران کاری-پرورش دهنده گیاهان دارویی-دوردگری-  سرویس کار خودرو مي باشد.                       

بهره گيري از ظرفيت هاي منطقه اي به استناد طرح هاي توسعه اي و آمايشي استان:
-با عنايت به تحولات و پيشرفت هاي سريع فناوري در جهان امروز و تغييراتي كه همگام با اين تحولات در دنياي كسب و كار اتفاق مي افتد و همچنين دگرگوني هاي جغرافيايي، جمعيتي، آمايشي و غيره كه جامعه، اقتصاد و بازاركار را تحت تاثير قرار مي دهد و براي تربيت نيروي كار شايسته، طرح پژوهشي "تدوين سند جامع مهارت اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان مبتني بر مطالعات منطقه اي و آمايش سرزمين" در اواخر سال 1392 در دستور كار اين اداره كل قرار گرفت كه با توجه به حجم وسيع كار در شهرستان هاي استان اصفهان در سال هاي 1393 و  1394 با مشاركت اساتيد دانشگاه، كارشناسان آموزش فني و حرفه اي، مربيان، صاحبان حرف و مشاغل به اجرا درآمد. طرح فوق در آبان ماه سال جاري دفاع نهايي گرديد و پس از برگزاري جلسه با كارشناسان آموزش و  روساي برخي از مراكز مورد تاييد نهايي قرار گرفت .
-در راستاي بهره گيري از ظرفيت هاي منطقه اي استان و با همكاري دفتر پژوهش، طرح و برنامه ريزي درسي سازمان  تعداد 65 عنوان مشاغل جديد بازار كار استان شناسايي و 8 عنوان استاندارد شغل و شايستگي و 4 استاندارد جديد تدوين و به سازمان ارسال شد.

اجراي طرح ارتقاء شايستگي هاي حرفه اي دانشجويان و دانش آموختگان دانشگاهي با رويكرد رفع نيازبازار كار كشور:
اجرای دوره های آموزشی ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی رشته های فنی و مهندسی برق و الکترونیک، مکانیک، صنایع، مواد و کشاورزی و همچنین دوره های آموزشی نرم افزار های تخصصی، کارآفرینی، مدیریت (انگیزش، رفتار سازمانی، فروش، بازاریابی، زنجیره تامین و ...) برای کلیه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی که در راستای طرح ارتقاء شایستگی حرفه ای آنان می باشد در حال اجرا است.

رهگيري وضعيت اشتغال مهارت آموختگان فني و حرفه اي مراكز دولتي:
به منظور فراهم سازي مقدمات سنجش ميزان بهره وري دوره هاي آموزشي و بررسي ميزان انطباق كميت و تناسب كيفيت دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار اطلاع از وضعيت شغلي مهارت آموختگان ضروري است.
در فرآيند رهگيري وضعيت اشتغال در مراكز آموزش فني و حرفه اي، يك سال پس از پايان دوره آموزشي طي تماس تلفني با مهارت آموخته وضعيت اشتغال ايشان بررسي مي گردد و نتايج آن ثبت مي شود. با انجام اين فرايند بازخورد ويژه اي از دوره آموزشي اجرا شده بدست مي آيد كه با ارزيابي و تحليل مستمر نتايج كمي و كيفي آن مي توان در برنامه ريزيهاي آموزشي از آن بهره گرفت .
  طي نه ماهه سال جاري مهارت آموختگان تعداد 869 دوره آموزشي در مراكز آموزش فني و
حرفه اي استان اصفهان مورد رهگيري قرار گرفتند كه در مجموع تعداد 1138 نفر به اشتغال رسيده اند . آمار ها حاكي از آن است كه 13% از مهارت آموختگان مراكز آموزش فني و حرفه اي دولتي استان اصفهان جذب بازار كار شده اند.
از بين حرفه هاي آموزشي كه بيشترين ميزان اشتغال را داشته اند مي توان به حرفه هاي كيف دوز، برقكار صنعتي درجه 2، قالي باف تابلويي، شلوار دوز و كولر گازي اسپيلت اشاره نمود.

مشاوره و هدايت آموزشي شغلي :
 به منظور ارتقاء بهره وري نيروي كار و هدفمند نمودن آموزشهاي ارائه شده به متقاضيان آموزش، فرآيند مشاوره و هدايت آموزشي-شغلي اجرا مي گردد تا متقاضيان بتوانند پس از سنجش رغبتها، علايق و استعدادهايشان به سمت آموزشهاي شغلي مرتبط سوق يابند.
علاوه بر ارائه خدمات مشاوره به صورت حضوري، بستر استفاده از خدمات مشاوره الكترونيك نيز فراهم گرديده است تا افراد بتوانند ضمن ارائه درخواست مشاوره حضوري و بازديد از كارگاههاي آموزشي مراكز با انجام آزمونهاي روانشناختي مسيرهاي آموزشي و شغلي خود را آگاهانه تر انتخاب نمايند.
 طي نه ماهه نخست سال جاري مهارت آموختگان تعداد 13 هزار و 239 نفر درخواست الكترونيكي بازديد از كارگاههاي آموزشي مراكز آموزش فني و حرفه اي استان داشته ا ند، تعداد 21 هزار و 296نفر نيز درخواست مشاوره داشته اند و تعداد 5 هزار و 480 نفر در آزمونهاي روانشناختي به صورت الكترونيك شركت كرده اند.
به منظور آشناسازي كارآموزان با سازمان آموزش فني و حرفه اي و چگونگي بهره گيري از امكانات آموزشي مراكز 39 هزار و 447  نفر- ساعت مشاوره گروهي شروع دوره انجام شده است و  به منظور آشناسازي كارآموزان با بازار كار و چگونگي درخواست شغل و بهره گيري از خدمات كاريابيها و سايتهاي اطلاع رساني شغلي و كارآفريني، 21 هزار و 950 نفر-ساعت مشاوره گروهي پايان دوره انجام شده است.

ساير اقدامات  9 ماهه اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان:
- انعقاد بيش از 70 تفاهم نامه همكاري با دانشگاه ها، صنايع و صنوف، مؤسسات آموزشي و دستگاه ها
-انعقاد بيش از 128 قرارداد آموزشي ماده 17 در قالب همكاري آموزشي با دانشگاه ها، صنايع و صنوف ودستگاهها
- در راستاي فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص اقتصاد مقاومتي، به منظور راه اندازي كارگاههاي جديد و تعميرات بخش ابنيه و تأسيسات با استفاده از پتانسيل نيروهاي دفترفني و نيروهاي آزمون دهنده عملي صنعت ساختمان در اعتبارات تملك دارائي هاي سرمايه اي بالغ بر يك ميليارد و 190 ميليون ريال صرفه جويي گرديده است.
-در بخش غيردولتي، مشاركت قريب به 60 ميليارد ريال سرمايه گذاري در قالب ابنيه و تجهيزات صورت پذيرفته است.
-فراهم سازي شرايط حضور تشكل هاي حمايتي، كاريابي ها و كلينيك هاي كسب و كار در جنب مراكز آموزشي
-برگزاري نوزدهمين رويداد ايده شو با  با همكاري شهرك علمي تحقيقاتي استان
-برگزاري مسابقات ملي آزاد مهارت در رشته هاي خدمات فني – سرويس و نگهداري لوازم سرمايشي، گرمايشي و صوتي تصويري با همكاري گروه صنعتي انتخاب و صنايع گيتي پسند
- درج بيش از 430 خبر از رويدادها، بازديدها، جلسات، همايش ها، مسابقات و ... در پورتال اداره كل و تعامل با 30 خبرگزاري و روزنامه در معرفي و شناساندن ظرفيت هاي اداره كل آموزش  فني و حرفه اي استان به مخاطبين
   1395/10/14 12:53    تعداد بازدید :  2547

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 2547
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )