تور مجازی اداره کل
ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 11
بازدید امروز 10,034
بازدید دیروز 26,253
بازدید این ماه 665,576
بازدید کننده ماه قبل 115,966
بازدید ماه قبل 181,803
بازدید کل 27,266,637

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان درنمازجمعه سیزدهم مردادماه : با اتحاد، تلاش و حمایت ظرفیت های همه دستگاه ها در برون رفت از مشکل بیکاری و اشتغال جوانان گام بر می داریم ...

مدير كل آموزش فني وحرفه اي استان اصفهان در جايگاه عبادي سياسي نماز جمعه روز سيزدهم مردادماه سال جاري به مناسبت گراميداشت ششم مرداد روز ملي كارآفريني و آموزش هاي فني و حرفه اي، سخنران پيش از خطبه هاي نماز جمعه بود .
به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان ، ابوطالب جلالي در سخنراني خود،  مأموريت، مسئوليت و وظيفه اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان به جهت توفيقات در گذشته در اين فضاي معنوي و مقدس، را اطلاع رساني پيرامون كاركردهاي اين دستگاه توانمندساز و مساعدت مسئولين و نگاه ارزشمند جوانان در استقبال ار آموزش هاي فني و حرفه اي دانست و افزود:  امروز توانسته ايم به مشاغلي دست پيدا كنيم كه نگراني ها كمتر و دلبستگي و علاقه جوانان به نظام مقدس جمهوري و مشاركتي كه در فعاليت ها دارند بيشتر شود.
جلالي تصريح كرد: اكثريت نشست ها، گفتمان ها ودغدغه هايي كه در جامعه مطرح مي شود پيرامون اشتغال جوانان است كه اين دلنگراني هم براي مسئولين و هم براي خانواده ها، پدران و مادران و هم براي جوانان، خاصه نگران كننده است.
وي بيان داشت: صرفه نظر از اينكه در گذشته چه اقداماتي صورت گرفته، چه منابعي تخصيص داده شده و چه برنامه هايي اجرا شده است! نهايتا امروزه با پديده شوم بيكاري مواجه هستيم كه به نظر ميرسد از تمام تريبون ها و رسانه ها بايستي به مسئله آماده سازي جوانان براي قبول مسئوليت هاي اقتصادي و اجتماعي پرداخته شود.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان ضمن اشاره به سخنان مقام معظم رهبري و شعار اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال گفت: در برون رفت از مشكل بيكاري با اتحاد، تلاش و همراهي و استفاده از همه ظرفيت ها به اشتغال جوانان كمك خواهيم كرد.
جلالي اظهار داشت: در داخل كشور ظرفيت ها و ثروت عظيمي است كه  مي تواند هم برنامه هاي اقتصادي و هم اشتغال جوانان را به شكل بهتري مديريت كند. عزيزاني كه علاقند هستند در موضوعات اقتصادي مشاركت داشته باشند كمك، هدايت و حمايت كنند.
وي گفت: در كشوري هستيم كه قابليت ها و مزيت هايي داريم و علاقمندي جوانان به مشاركت، توانمند سازي و مهارت هايي كه افراد بايد داشته باشند در قبول اين مسئوليت ها بسيار مهم است. شايد همه خانواده هاي نگران كه يك يا چند فرزند فارغ التحصيلي دارند و توقعي از اين كه نظام و جامع بتواند فرصت هاي شغلي خوبي را فراهم كند، به اعتقاد همگان نظام آموزش كشور است.  از طرف ديگر اين دغدغه را داريم كه بخش اعظمي از افراد جامعه بيكار و نگراني بيشتر براي فارغ التحصيلان دانشگاهي ماست كه اشكالاتي در اين حوزه است كه بايستي برنامه هاي جدي تري صورت پذيرد.
جلالي افزود: كشورهايي كه در شرايط خوبي هستند،  نظام آموزش و توانمندسازي در قالب نظام مهارتي را دنبال مي كنند و جوانان در دوران نوجواني مسير شغلي آينده را انتخاب مي نمايند و اگر قرار باشد در اين مسير درست هدايت شوند و انحرافي نداشته باشند، به واسطه تمرين و علاقمندي كه در طول دوره تمرين شغل يا آموزش  مي بينند شرايطي ايجاد شود كه در مطالبه محيط هاي كسب و كار باشد.
وي بيان داشت:‌ بايستي فرصت هاي مهارتي و آموزشي را در اختيار جوانان قرار دهيم كه در مطالبه كارفرما، صاحبان بنگاه اقتصادي ماست، تا زماني كه اين اتفاق نيفتد اين مشكلات حادتر و دغدغه ها بيشتر خواهد شد. در اين مسير لازم است برنامه هاي بهتري داشته باشيم كه در اين خصوص نقش خانواده ها در هدايت، حمايت و راهنمايي فرزندانشان از اينكه در دوران نوجواني،  آموزش و مهارتي را در دستور كار قرار دهند و مورد تمرين واقع شوند تا فرصت شعل ايجاد شود حائز اهميت است.
جلالي گفت: در كشور قريب به 15000 شغل داريم، كه با توجه به شرايط و ظرفيت ها اگر بر روي همين تعداد متمركز شويم قطعا" بيكار نخواهيم داشت.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان افزود: بسته هاي آموزشي دقيق متناسب با مشاغلي كه امروزه در جامعه داريم تدوين و آموزش هايي كه صورت مي گيرد به صورت عملي مي باشد. از طرفي عليرغم گران بودن اين آموزش ها، دولت اين ظرفيت ها را به صورت رايگان ارائه مي دهد تا مهارت آموختگان با ارائه طرح هايي، تسهيلاتي را دريافت و شغلي را براي خود و ديگران فراهم نمايند.
ابوطالب جلالي در راستاي معرفي طرح مهارت آموزي در محيط كار واقعي و ضرورت آن عنوان نمود: در گذشته تمركز بر آموزش هاي مهارتي قبل از اشتغال و توسط دولت صورت مي پذيرفت و در حال حاضر دولت و بخش خصوصي به كمك هم آموزش هاي مهارتي را اجرا و آموزش هاي متصل (مدرسه – مهارت) ‌مورد توجه قرار گرفته و در آينده بايستي دولت به عنوان تسهيل گر و بخش خصوصي به عنوان آموزش دهنده آموزش هاي مهارتي مبتني بر نياز با تنوع بخشي، مشاغل را در محيط كار واقعي اجرا نمايد.
وي بيان داشت: در طرح مهارت آموزي در محيط كار واقعي متقاضي در كنار استاد كار (مربي) و در محيط كار واقعي دوره آموزشي مهارتي را به مدت حداقل طول استاندارد آموزشي و حداكثر يكسال سپري مي نمايد و با محيط كسب و كار نيز آشنا و كسب تجربه مي نمايد و ضمن خودباوري براي ورود به عرصه اشتغال و كارآفريني آماده مي گردد.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان گفت: حفظ و پايداري مشاغل سنتي و بومي به ويژه در صنايع دستي، كمك به بنگاههاي فعال به منظور شناسايي و جذب نيروي كار مستعد و توانمند، كاهش هزينه هاي جذب و به كارگيري نيروي هاي فاقد مهارت با استفاده از ظرفيت و توان آموزشي بنگاه هاي اقتصادي از ديگر مزاياي اين طرح مي باشد.
جلالي اظهار داشت: متقاضيان مهارت آموزي در قالب اين طرح به عنوان كارآموز آموزش هاي فني و حرفه اي شناخته شده و با توجه به قراردادي كه به امضاء مي رسد بيمه مسئوليت مدني آنها به عهده سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور و مشمول قوانين كار و تأمين اجتماعي در اين مدت نمي گردند.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان در معرفي طرح دوم با نام طرح كارورزي دانش آموختگان، هدف از اجراي آن را افزايش قابليت جذب و اشتغال دانش آموختگان، فراهم ساختن زمينه انتقال دانش از دانش آموخته به بنگاه اقتصادي و ايجاد انگيزه كارآفريني و ارتقاء صلاحيت حرفه اي دانش آموختگان عنوان نمود.
جلالي گفت: در طرح كارورزي دانش آموختگان، متقاضيان و واحدهاي پذيرنده (مراكز يادگيري متقاضي) هر دو مي توانند در سامانه ثبت نام متقاضيان به آدرس karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه و نسبت به دريافت اطلاعات تكميلي و ثبت نام اقدام نمايند.
وي افزود: در اين طرح دانش آموخته در كنار دوره آموزشي مهارتي در دوره آمادگي شغلي نيز شركت نموده و در طول دوره آموزشي كه از حداقل 4 ماه تا حداكثر 6 ماه به طول مي انجامد از يك سوم حداقل حقوق كارگري كه توسط دولت پرداخت مي شود برخوردار مي گردد و بيمه مسئوليت مدني به عهده سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور و مشمول قوانين كار و تأمين اجتماعي در اين مدت نمي گردند.

جلالي گفت: اين دو طرح مي تواند موجبات بالا بردن اندازه مشاركت، تنوع رشته هاي آموزشي، مشاركت خبرگان و نخبگان و صاحبان فن و افراد با تجربه شود.
وي در پايان اظهار داشت: افرادي كه از دالان مهارت آموزي عبور و به مشاغل مورد دلخواه دسترسي پيدا كنند هم براي ما باعث انگيزه مي شود كه فرصت هاي بهتري را ايجاد كنيم و هم مي تواند براي بيكاران انگيزه شود كه افرادي كه دغدغه كار داشتند اعتماد و قبول كردند بخشي از عمرشان را در اين مراكز آموزشي طي نموده و امروزه بتواند با كمترين سرمايه با درآمد خوب به شغل دسترسي داشته باشند.
   1396/5/14 10:19    تعداد بازدید :  9556

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 9556
5.5/10 (تعداد آرا 20 نفر )