دومین جشنواره مهارت آموختگان کارآفرین برتر
خدمات الکترونیک
جذب امریه سربازی
دفترچه راهنمای ثبت نام دوره ها
تور مجازی اداره کل
تجارب مهارت آموختگان شاغل
ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 21
بازدید امروز 20,797
بازدید دیروز 35,033
بازدید این ماه 1,214,100
بازدید کننده ماه قبل 627,550
بازدید ماه قبل 719,059
بازدید کل 23,938,763

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش: طرح ایران مهارت برای 10 درصد دانش آموزان سراسرکشور اجرایی می شود...

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اجرای پایلوت طرح ایران مهارت در ٨ استان، خبرداد: در سال ٩٧ و ٩٨ در همه استان‌ها ١٠ درصد دانش آموزان تحت پوشش طرح مذکور قرار می گیرند.
به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری مشترک این سازمان با معاونت‌های وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش، با اشاره به طرح ایران مهارت که از مهر ماه سال قبل با همکاری سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور آغاز شده است، گفت:‌ پیش‌بینی ما این است که 10 درصد دانش‌آموزان یعنی 300 هزار نفر در این طرح آموزش ببینند.
وی از دنبال کردن دو هدف از سوی این وزارتخانه برای گسترش مهارت آموزی خبر داد و گفت: هدف اول تامین شایستگی مهارتی و هدف دیگر آشنایی دانش‌آموزان با آموزش‌های مهارتی برای انتخاب رشته در دوره دوم متوسطه است.
معاون  آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش همچنین با اشاره به دو درس کار و فناوری که از پایه ششم شروع شده و تا نهم آموزش داده می‌شود و همچنین درس هنر که زمینه‌های هنری را برای دانش‌آموزان مستعد پوشش می‌دهد، از آنها به عنوان طرح‌هایی برای افزایش مهارت ‌آموزش دانش‌آموزان نام برد.
 وی با بیان اینکه صرف آموزش مهارت منجر به اشتغال نمی‌شود، گفت: اگر هدف اشتغال باشد باید در کنار مهارت کارآفرینی هم آموزش داده شود که در طرح کاشف این موضوع دیده شده است.
زرافشان ادامه داد: طرح کاشف را سال گذشته برای یک میلیون و 800 هزار دانش‌آموز اجرا کردیم؛ در این طرح که بر مبنای استاندارد کارآفرینی نوشته شده است شناسایی استعدادها بر اساس آزمونی که در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران گرفته شد، انجام گرفت.
وی تشکیل بازارچه‌های کسب و کار دانش‌آموزی را از خروجی‌های این طرح معرفی کرد و گفت: برگزاری جشنواره‌ها و مراکز کارآفرینی و بازارچه‌های اشتغال حاصل پیوند بین آموزش و اشتغال است که در همین زمینه در خراسان رضوی جشنواره‌ای برپا شد و از 60 طرحی که منتج به اشتغال شده بود، تقدیر شد.
زرافشان با اشاره به تشکیل بازارچه‌های کسب و کار از سوی دانش‌آموزان برای عرضه تولیدات خود گفت: خوشبختانه دانش‌آموزان در بازار مجازی نیز فعالیت دارند و می‌توانند تولیدات خود را برای عرضه به کل ایران و فارغ از محدودیت‌های منطقه‌ای عرضه کنند.
معاون  آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: 38 درصد دانش‌آموزان دوره متوسطه در شاخه کار و دانش و فنی حرفه‌ای مشغول تحصیل هستند و با استقرار پایه 12 در سال تحصیلی پیش رو جمعیت دانش‌آموزی این شاخه‌ها به بیش از 900 هزار دانش‌آموز خواهد رسید.
وی ادامه داد:‌ با وجود کاردانی پیوسته در این شاخه 3 سال از 5 سال تحصیلی دانش‌آموزان در شاخه‌های فنی و حرفه‌ای در آموزش و پرورش و دو سال در آموزش عالی است و ما در میانه هرم شغلی این دانش‌آموزان ایستاده‌ایم.
زرافشان با تأکید بر اینکه برنامه درسی این شاخه‌ها بر اساس استانداردهای مهارت تدوین می‌شود، گفت: ما تاکنون 8 برنامه بازنگری شده در این سال‌ها در شاخه کار دانش و فنی حرفه‌ای داشته‌ایم و برنامه نهم را متناسب با تحولات دنیای کار و بازار در دست تدوین داریم تا فارغ‌التحصیلان بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند.
وی تعداد دانش‌آموزانی که هر سال از خروجی این سیستم وارد بازار کار می‌شوند را 300 هزار نفر عنوان کرد و گفت: آمار اشتغال کشور نشان می‌دهد که 73 درصد شاغلان کسانی هستند که دارای مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی هستند لذا بار اصلی بازار اشتغال بر دوش مدارس و هنرستان‌های ماست.
وی همچنین از تأسیس مراکز رشد فناوری واستارت‌آپ دانش‌آموزی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفت: تاسیس این مراکز برای این است که دانش‌آموزان بتوانند با طرح‌های نوآورانه در بازار کسب و کار ورود کنند. اولین مرکز از این نوع مراکز درمنطقه 2 تهران به نام مرحوم مریم میرزاخانی در حال خدمات‌دهی به دانش‌آموزان فعال از استان تهران و حتی برخی استان‌های دیگر است.
معاون وزیر آموزش و پرورش اجرای مجدد طرح کاشف برای سال‌های ۹۷ و ۹۸، تاسیس مرکز توسعه شایستگی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، اجرای طرح خوداتکایی در مدارس شبانه‌روزی برای مناطق محروم و کم برخوردار و اجرای طرح آموزش همراه با تولید به عنوان برنامه‌های مشترک این وزارتخانه با سازمان‌ها و دستگاه‌های دیگر خبر داد.
 
   1397/5/4 08:29    تعداد بازدید :  1671

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1671
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )