ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 15
بازدید امروز 18,100
بازدید دیروز 25,533
بازدید این ماه 977,144
بازدید کننده ماه قبل 728,026
بازدید ماه قبل 813,342
بازدید کل 28,764,002

در هفته دولت، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان از اهم فعالیت ها و اقدامات 5 ماهه ی این اداره کل در سال 1397 خبر داد ...

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان، آرش اخوان مدير كل استان گفت: هفته دولت بهترین فرصت برای تبیین گفتمان، بیان دستاوردها و خدمات نظام جمهوري اسلامی است. سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور بر حمايت مستدل از جهت گيري و اراده نيرومند دولت در زمينه رفع مسائل كشور در موقعيت كنوني و حمايت از اقشار آسيب پذير و رفع فقر، توجه به جوانان از طريق گسترش فرهنگ مهارت آموزي و ايجاد اميد و انگيزه در آنان گامهاي مؤثري بر مي دارد.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان به بيان عملكرد 5 ماهه اداره كل در سال جاري پرداخت:
اين اداره كل  با تعداد 54 مرکز آموزش دولتي،388 کارگاه ثابت شهري، .176کارگاه جوار شهري، 179 کارگاه جوار روستايي، 240 کارگاه صنايع ضمن کار، 38 کارگاه صنايع اصناف، 74 کارگاه جوار دانشگاه،64کارگاه جوار پادگان، 59 کارگاه جوار زندان، آموزش هاي فني و حرفه اي را در بخش دولتي به صورت رايگان ارائه مي نمايد.
عملكرد آموزشي در بخش دولتي:
مجموع عملكرد آموزشي در حوزه هاي سكونت گاه غيررسمي، پادگان، ثابت شهري، روستا، زندان، شعب شهري، صنايع، جواردانشگاهي، عشايري، مهارت آموزي در محيط كار واقعي، كاهش آسيب هاي اجتماعي بالغ بر 4 ميليون 626 هزار و 461 نفر – ساعت مي باشد. همچنين انعقاد بيش از 77  تفاهم نامه همكاري با دانشگاه ها، صنايع و صنوف، مؤسسات آموزشي و دستگاه ها انجام پذيرفته است.
عملكرد آموزشي در بخش غيردولتي:
مجموع عملكرد آموزشي در بخش غيردولتي بالغ بر 4 ميليون و 796 هزار و 346 نفر- ساعت اجرا گرديده كه از اين تعداد 1 ميليون و 101 هزار و 877 نفر مرد و 3 ميليون و 694 هزار و 469 نفر زن آموزش ديده اند. اين آموزش ها در بخش هاي خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و كشاورزي در 4 رشته آموزشي از قبيل امور مالي و بازرگاني، فناوري اطلاعات، مراقبت و زيبايي، طراحي و دوخت، تكنولوژي فرهنگي، عمران، تأسيسات، صنايع دستي و ... در قالب 570 حرفه مهارتي به متقاضيان ارائه گرديده است. سهم آموزش هاي مهارتي غيررسمي در بخش غيردولتي در خوشه هاي صنعت 13 درصد، خدمات 79 درصد، كشاورزي3 درصد و فرهنگ و هنر  5 درصد و فناوري هاي راهبردي و نوين 3درصد تخمين زده شد.
در استان اصفهان 1192 آموزشگاه فعال بوده كه از اين تعداد 947 آموزشگاه در حوزه بانوان، 123 آموزشگاه در حوزه برادران و 168 آموزشگاه به صورت دومنظوره فعاليت آموزشي دارند.
عملكرد اداره سنجش و ارزشيابي مهارت:
در راستاي اجراي آزمون هاي كتبي به صورت الكترونيكي از سند راهبردي مهارت و فناوري و همچنين ابلاغ دستورالعمل در سالجاري تعداد  33 هزار و 942 نفر در آزمون هاي الكترونيكي در محل سالنهای سنجش الكترونيك استان اصفهان شركت نموده اند. همچنین تعداد 3 هزار و 902 نفر در آزمون های کتبی هماهنگ، تعداد 1 هزار و 252 نفر در آزمونهای تفاهم نامه صنایع دستی و قالی بافی، تعداد 2 هزار و 572 نفر در آزمونهای صنایع ساختمان، 4 هزار و 677 نفر در آزمونهاي سربازان وظيفه و 780  نفر در آزمون هاي اصناف حضور داشتند.
در اين مدت 22 هزار 596 نفر جهت تمديد و تعويض گواهينامه هاي قديمي مراجعه نموده و در مجموع 69 هزار و 721 نفر در پنج ماهه سال 97 در آزمون شرکت نموده اند. در این مدت تعداد 16 هزار و 242 گواهینامه صادر و توزیع شده است.
در راستای به روز رسانی و ارتقاء بانک سوال و پروژه محور نمودن آزمونها تعداد 5 هزار و 300 سوال کتبی و 310 پروژه عملی طراحی و وارد بانک سوال ملی کشوری گردیده است .
عملكرد آموزش در صنايع:
در پنح ماهه اول سال جاري بالغ بر  448هزار  و 862 نفر- ساعت در قالب 192 دوره آموزشي در صنایع و صنوف استان اصفهان اجرا گرديده است. اين آموزش ها در بخش هاي خدمات، صنعت، فرهنگ و هنر و كشاورزي در 20 رشته آموزشي از قبيل امور مالي و بازرگاني، فناوري اطلاعات، حمل و نقل ، مکانیک، عمران، تأسيسات، صنايع دستي و ... و184حرفه آموزشي به شاغلين بيش از 200 واحد صنعتي و صنوف ارائه شده است که از این آموزشها  175 هزار و 888 نفر- ساعت در بخش اصناف، 257 هزار و 743 نفر- ساعت در بخش صنایع، 15 هزار و 231 نفر ساعت در مراکز بین کارگاهی و جوار کارگاهی صنایع اجرا گردیده است. همچنین مجوز تاسیس 4 مرکز جوار کارگاهی برای شرکتهای چینی زرین مجتمع فولاد مبارکه ذوب آهن و آجر نما چین  صادر گردیده که آماده افتتاح و بهره برداری می باشد .
عملكرد آموزشي در زندان و پادگانها:
در زندانهاي استان به ميزان 322 هزار و 308 نفر ساعت و در پادگانها  123 هزار و 424 نفر ساعت  بوده است كه آموزش هاي مهارتي در بخش زندان در 13 شهرستان، 42 كارگاه و 68 حرفه آموزشي در حال اجرا مي باشد.
توانمندسازي آسيب ديدگان اجتماعي:
اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان در راستاي كاهش آسيب هاي اجتماعي اقدام به برگزاري دوره آموزشي براي 1 هزار و 430 نفر نموده است كه شامل آموزش معتادان بهبود يافته، مددجويان سازمان بهزيستي اعم از زنان بدسرپرست و بي سرپرست و زنان سرپرست خانوار، معلولين، متكديان و نوجوانان خياباني و همچنين آموزش سكونت گاههاي غيررسمي و بافت هاي فرسوده مي باشد.
اجراي طرح ارتقاء شايستگي هاي حرفه اي دانشجويان و دانش آموختگان دانشگاهي با رويكرد رفع نيازبازار كار كشور:
اجرای دوره های آموزشی ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی رشته های فنی و مهندسی برق و الکترونیک، مکانیک، صنایع، مواد و کشاورزی و همچنین دوره های آموزشی نرم افزار های تخصصی، کارآفرینی، مدیریت (انگیزش، رفتار سازمانی، فروش، بازاریابی، زنجیره تامین و ...) برای کلیه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی که در راستای طرح ارتقاء شایستگی حرفه ای آنان می باشد در حال اجرا است.
رهگيري وضعيت اشتغال مهارت آموختگان فني و حرفه اي مراكز دولتي و غير دولتي:
 بررسي اثربخشي آموزشهاي مهارتي جزء لاينفك فرآيند هر نظام آموزشي مي باشد. بر اين اساس دستورالعمل رهگيري وضعيت اشتغال مهارت آموختگان در مراكز آموزش فني و حرفه اي، با هدف فراهم سازي زمينه هاي اندازه گيري ميزان بهره وري دوره هاي آموزشي و بررسي تطبيقي كمي و كيفي دوره ها با نياز بازار كار در حال اجرا است.  اطلاع از وضعیت اشتغال مهارت آموختگان و گردآوري اطلاعات مرتبط با آن، نقطه آغازي براي ايجاد يك تحول جديد و حركتي سازنده براي پياده سازي اقدامات اصلاحي براي توسعه و احداث مراكز آموزش فني  و حرفه اي و ارائه هر گونه خدمات راهنمايي آموزشي و مشاوره شغلي و مهارت آموزي ارزنده مي باشد. از سال 1393 رهگيري وضعيت مهارت آموختگان آموزشگاههاي آزاد استان نيز در دستور كار اين اداره كل قرار گرفته است .
   1397/6/7 12:14    تعداد بازدید :  1660

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1660
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )