بیانیه توافق سطح خدمت
میز خدمت الکترونیک
سامانه ثبت تقاضاهای آموزش
دفترچه راهنمای ثبت نام دوره ها
آدرس مراکز استانها
تجارب مهارت آموختگان شاغل
تور مجازی اداره کل
ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات
سامانه آزمون

 

 

 

 

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • تأثير توسعه مشاركت بخش غيردولتي بر كيفيت آموزش هاي فني و حرفه اي را چگونه ارزيابي مي كنيد؟
    • مثبت
    • منفي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 8
بازدید امروز 2,747
بازدید دیروز 50,539
بازدید این ماه 1,277,441
بازدید کننده ماه قبل 1,315,338
بازدید ماه قبل 1,390,760
بازدید کل 19,473,001

رییس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان: رهگیری اشتغال به منظور ارزیابی اثربخشی آموزش های فنی و حرفه ای ...

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان، عباس مهديان رييس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ريزي اداره كل در تشريح اين خبر گفت: بررسي اثربخشي آموزشهاي مهارتي به منظور بهبود منابع، جزء لاينفك فرآيند هر نظام آموزشي مي باشد. با عنايت به آن كه ساليانه هزينه هاي بسيار گزافي صرف ارائه خدمات آموزش هاي مهارتي و فناوري در سازمان آموزش فني و حرفه اي مي گردد، بررسي و مطالعه پيامدهاي آموزشي بويژه وضعيت اشتغال مهارت آموختگان ضرورتي اجتناب ناپذير است بر اين اساس، فرآيند رهگيري وضعيت اشتغال مهارت آموختگان در مراكز آموزش فني و حرفه اي، با هدف فراهم سازي زمينه هاي اندازه گيري ميزان بهره وري دوره هاي آموزشي و بررسي تطبيقي كمي و كيفي دوره ها با نياز بازار كار در حال اجرا است. اطلاع از وضعیت اشتغال مهارت آموختگان و گردآوري اطلاعات مرتبط با آن، نقطه آغازي براي ايجاد يك تحول جديد و حركتي سازنده براي پياده سازي اقدامات اصلاحي به منظور توسعه و پيشبرد آموزشهاي فني و حرفه اي است در اين راستا ارائه خدمات راهنمايي آموزشي و مشاوره شغلي قبل از مهارت آموزي اهميت مي يابد و با اجراي فرآيند رهگيري وضعيت اشتغال مهارت آموختگان، تناسب كمي و كيفي بين دوره هاي آموزشي با نياز اقشار جامعه و تقاضاي بازار كار ايجاد مي گردد.
وي افزود: در حال حاضر كارآموزان مراكز آموزش فني و حرفه اي پيش از حضور در دوره هاي مهارتي تخصصي از خدمات مشاوره آموزشي و شغلي بهره مند و يك سال پس از دريافت گواهينامه مهارتي توسط كارشناسان مشاوره و هدايت شغلي مراكز در خصوص وضعيت اشتغال مورد رهگيري قرار مي گيرند. به منظور انتقال تجارب موفق و افزايش انگيزه كارآموزان و مراجعين از طريق مشاهده مواردي عيني از اشتغال، اطلاعاتي از چگونگي كسب و كار و اشتغال آنان به صورت الكترونيكي بر روي وب سايت اداره كل قرار مي گيرد.
مهديان بيان داشت: علاوه بر اين در حال حاضر در فعاليتهاي مشاوره و هدايت آموزشي شغلي، سياست هاي اشتغال بيشتر به فعاليتهاي كارآفرينانه و هدايت و حمايت از مهارت آموختگان كارآفرين معطوف شده است. بخشي از اين سياست‌ها به مجموعه اقدامات از جمله شناسائی و انتخاب مهارت آموختگان کارآفرین و ارائه الگوهای برتركارآفريني مهارت محور مربوط مي‌شود. به همين منظور، شناسايي مهارت آموختگان كارآفرين در رشته ها و حرفه های گوناگون در خوشه های  صنعت، خدمات ، كشاورزي ،  فرهنگ و هنر، و فناوری نوین در راستای معرفي الگوهاي برتر كارآفرين به جوانان جامعه به صورت جدي در دستور كار قرار گرفته است.
رييس اداره آموزش، پژوهش و برنامه ريزي اداره كل گفت: در ششم مرداد ماه سال جاري به مناسبت روز كارآفريني و آموزش هاي فني و حرفه اي با هدف شناسايي و معرفي مهارت آموختگان كارآفرين به جامعه و استفاده از توانمندي آنان در جهت ارايه الگوهاي كارآفريني مهارت محور؛ ايجاد زمینه وتمهیدات اشتغال برای مهارت آموختگان آموزش فنی وحرفه ای ، ارتقاء جايگاه مهارت آموختگان كارآفرين در جامعه؛ حمایت ، تشویق و ايجاد انگيزه در مهارت آموختگان براي راه اندازی كسب و كار جديد؛ فراهم نمودن بستر لازم برای شكوفايي استعدادها و ظرفيت‌هاي كارآفرينی و افزايش روحيه خودباوري در جوانان؛ هماهنگی و تبادل نظر با سایر نهادها و ارگانهای ذیربط در سطح استان­ها و در سطح ملی به منظور شناسایی هر چه بهتر و بیشتر کارآفرینان ونیز استفاده از حمایت های سازمان های مذکور و تشکیل بانک اطلاعات مهارت آموختگان کارآفرین پس از بررسي وضعيت اشتغال مهارت آموختگان مراكز آموزش فني و حرفه اي و آموزشگاههاي آزاد استان اصفهان، افرادي كه علاوه بر راه اندازي كسب و كار در زمينه مرتبط با عنوان گواهينامه اخذ شده حداقل يك نفر را به استخدام درآورده بودند شناسايي و به عنوان الگوهاي موفق كارآفريني مهارت محور معرفي گرديدند.
در پايان مهديان تعداد كل افراد رهگيري شده را در سالهاي 1393، 1394، 1395، 1396 و3 ماهه 1397  به ترتيب 11553 نفر، 11948 نفر، 12060 نفر، 14769 نفر و 3199 نفر و درصد اشتغال يافتگان را نيز به ترتيب 59/13%، 22/14%، 14%، 17% و 24% درصد اعلام نمود.

   1397/6/6 12:51    تعداد بازدید :  1072

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1072
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )