خدمات الکترونیک
مشاوره اینترنتی
تور مجازی اداره کل
ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 9
بازدید امروز 4,846
بازدید دیروز 17,667
بازدید این ماه 577,938
بازدید کننده ماه قبل 666,837
بازدید ماه قبل 765,334
بازدید کل 30,319,081

استاندار اصفهان: مسابقات ملی مهارت یکی از برجسته ترین رویدادهای مهارتی است/نخبگان اصفهانی را حمایت می کنیم ...

استاندار اصفهان:
مسابقات ملی مهارت یکی از برجسته ترین رویدادهای مهارتی است/نخبگان اصفهانی را حمایت می کنیم
 
به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان، در راستای معرفی سیاست ها و برنامه های جدید مهارتی اداره کل، آرش اخوان مدیر کل استان با دکتر عباس رضایی استاندار اصفهان دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار آرش اخوان به ارائه اهم اقدامات و اجرای طرح های مهارتی پرداخت:
مسابقات جهانی مهارت:
 اخوان افزود: این مسابقات هردوسال یکبار به میزبانی یکی از کشورهای عضو سازمان جهانی مهارت برگزار که چهل و پنجمین مسابقات جهانی مهارت در شهر کازان کشور روسیه از سی و یکم مردادماه لغایت پنجم شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
وی بیان داشت: در این دوره از مسابقات بیش از 1 هزار و 600 رقابت کننده از حدود 60 کشور در 56 رشته مهارتی به رقابت می پردازند.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت: در سال جاری بر اساس سیاست سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور 11 رقابت کننده منتخب در رشته های تأسیسات الکتریکی، جواهرسازی، راهکارهای نرم افزاری برای تجارت، طراحی مهندسی مکانیک، فناوری آب، فناوری خودرو، فناوری طراحی گرافیک، مدیریت سیستم های تحت شبکه، جوشکاری، فناوری های وب و کابینت سازی در این مسابقات جهانی شرکت می نمایند.
اخوان افزود: مفتخریم که 2 نخبه اصفهانی (حسین مکتوبیان و مهدی مردامند) در رشته های فناوری های وب و کابینت سازی در این دوره از مسابقات حضور پیدا می کنند.
در ادامه استاندار اصفهان ضمن ابراز خرسندی و قدردانی از اقدامات انجام پذیرفته، بر حمایت از نخبگان مهارتی تأکید و بیان داشت: مسابقات ملي مهارت يكي از موثرترین ابزارهاي انگيزشي براي بالا بردن سطح مهارت در كشور عزيزمان مي باشد كه مي  توان آن را برجسته ترين رويداد مهارتي دانست.
طرح آموزش دوگانه:
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای در این دیدار نیز در خصوص اجرای طرح آموزش دو گانه به بیان مطالبی پرداخت و افزود: يكي از سيستم هاي نوين آموزش مهارتي در دنيا به ويژه در كشور آلمان كه به عنوان قطب صنعتي در كل دنيا مطرح است،  سيستم آموزش دوگانه است كه اين سيستم آموزشي تفاوتش با سيستم هاي عادي آموزش مهارتي اين است كه در آموزش فني و حرفه اي استانداردها 30 درصد تئوري و 70 درصد عملي و هر دو در محيط كارگاهي انجام مي پذيرد، اين در حالي است كه در سيستم آموزش دوگانه 30 درصد كل دوره آموزش در مجموعه كارگاهي و 70 درصد آن در محيط صنعت يا صنف (محيط كار واقعي) صورت مي پذيرد و فردي كه از اين سيستم خارج مي شود ، يك نيروي ماهر و متخصص است که تا حدزیادی اشتغال او تضمین خواهد شد.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان افزود: مربيان و مخاطبين جوياي كار بايستي با فناوري روز دنيا پيش روند كه اين امر مستلزم تغيير نظام آموزشي است تا شكافت اصلي كشور ايران نسبت به ساير كشورها كه همان فقر مهارتي و فقدان نيروي ماهر در صنعت است از بين برود.
اخوان بيان داشت: ما توانستيم با مطالعه ي دستورالعمل هاي موجود در كشور و وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي، ايده نظام دوآل آلمان را از طريق بخشنامه ها و اختياراتي كه داشتيم بومي سازي كنيم و مجدانه با رصد كامل و استفاده از نقطه نظرات مربيان، مهارت آموزان و كارشناسان حوزه آموزش در جهت بهبود نواقص گام هاي مؤثري برمي داريم.
وی گفت: توليد ما آموزش و تربيت نيروي متخصص و ماهر و معرفي فرد به صنعت است كه با اين هدف توليد رونق پيدا مي كند.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان گفت: صنايع شديدا" نياز به  نيروي ماهر دارند ولي متأسفانه نيروي ماهر كمياب بوده و افراد بيكار نيز ضعف مهارتي دارند كه وظيفه مجموعه آموزش فني و حرفه اي است كه نيروي ماهر تحويل صنعت دهد تا مشكل اشتغال برطرف و توليدات با كيفيت بهتري در اختيار مشتريان قرار گيرد.
اخوان اهداف این طرح را  تبادل دانش و تجربیات عملی و فنی بین مربیان (مدرسان محیط آموزش) و استاد کاران (مربیان تجربی محیط کار)،  حرکت در مسیر ارتقای هماهنگی و هم افزایی ظرفیت های آموزشی و محیط کار، افزایش اثربخشی آموزش های فنی و حرفه ای هدفمند و ارائه شده مبتنی بر فرصت های شغلی و درآمدی بازار کار، کاهش هزينه­هاي تولید، خدمات و ریسک مخاطرات شغلی از طریق جذب و بکارگيري نيروهاي مهارت آموخته، کمک به بنگاه های اقتصادی فعال به منظور تربیت، شناسايي و جذب نيروي کار ماهر مستعد و توانمند، آشنايي با محيط كسب وكار، کسب تجربه و ایجاد آمادگی شغلی در مهارت آموختگان، ايجاد خودباوري و اعتماد به نفس در مهارت آموختگان براي ورود به عرصه اشتغال و كارآفريني، ارتقای اخلاق و صلاحیت حرفه ای نیروی کار و جویای کار دانست.
طرح صلاحیت حرفه ای:
اخوان در اين نشست با تأكيد بر ارتقاء صنعت و صنف افزود: يكي از معضلاتي كه در بازار اشتغال با آن مواجه هستيم، ضعف مهارتي است و بسياري از كارگران كارخانه ها مهارت هاي لازم و مورد انتظار را نداشته و توليدات از كيفيت پاييني برخوردار است.
وي با اشاره به نام گذاري سال 98 از سوي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) به نام رونق توليد بيان داشت: سيستم صلاحيت حرفه اي مي تواند با نيازسنجي دقيق، مشاغل موجود را شناسايي نموده و با احصاء مشاغل براساس ويژگي هاي كارخانه ها، شايستگي شغلي (جسمي، رفتاري و مهارتي) را تعريف نموده و پس از آن استانداردهاي آموزشي تدوين و بر اساس استانداردها، آزمون صلاحيت حرفه اي تعريف شود كه اين گام مؤثري در جهت تحقق و رونق توليدات است.
اخوان در ادامه تصريح كرد: فرد شركت كننده در آزمون 4 تا 5 ساعته يا موفق به دريافت مجوز صلاحيت حرفه اي مي گردد يا دچار كسر مهارت مي شود كه اين فرد با حضور در دوره هاي آموزشي مي تواند 100 درصد موفق شود.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان افزود: در اين راستا مسيرهاي ارتقاء شغلي عمودي (تا رأس هرم) و افقي (در سطح واحد خود) براي افراد تعريف مي گردد و موجب مي گردد تا شخص مورد نظر برنامه ريزي نموده و براي بدست آوردن جايگاه فوق الذكر تلاش و فعاليت نمايد.
اخوان اظهار داشت: بايستي ضعف ها را كاهش دهيم تا به يك مدل و الگوي مناسبي در صنعت و صنف برسيم و ارتقاء‌ چرخ صنعت را در استان و كشور فراهم نماييم.
گفتنی است در این دیدار فریده روشن رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان، عباس مهدیان معاون آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل، محمود اشراقی مسئول مسابقات مهارت استان، سید اسماعیل رضوی کارشناس آموزش اداره کل نیز حضور داشتند.

   1398/3/12 08:51    تعداد بازدید :  394

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 394
5.9/10 (تعداد آرا 11 نفر )