خدمات الکترونیک
مشاوره اینترنتیدفترچه راهنمای ثبت نام دوره ها
جذب امریه سربازی
تور مجازی اداره کل
ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 18
بازدید امروز 548
بازدید دیروز 7,596
بازدید این ماه 202,634
بازدید کننده ماه قبل 117,258
بازدید ماه قبل 187,118
بازدید کل 25,806,609

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان: سیستم صلاحیت حرفه ای شاغلین صنایع و صنوف در راستای کاهش نرخ بیکاری و افزایش رشد اقتصادی طراحی و پیاده سازی گردیده است ...

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان، در راستاي تحقق رونق توليد و معرفي طرح هاي آموزش دوگانه و صلاحيت حرفه اي، نشستي با حضور آرش اخوان طبسي مدير كل استان، محمد رضا بركتين مدير عامل شركت تامكار صنعت، عشوريان رييس اتحاديه صنف توليد كنندگان قطعات خودروهاي سنگين، جمعي از مسئولين و كارشناسان اداره كل صورت پذيرفت.
در اين نشست مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان ضمن تبيين اهداف سازمان، جهت افزايش اثربخشي آموزش هاي مهارتي، براي نيروهاي جديد و افراد جوياي كار، سيستم نظام آموزش دوگانه (30 درصد در كارگاههاي آموزشي و 70 درصد در محيط واقعي كار) و براي ايجاد اشتغال پايدار و ارتقاء مهارت شاغلين صنايع و صنوف، نظام صلاحيت حرفه اي را پيشنهاد نمود.
آرش اخوان گفت: سيستم صلاحيت حرفه اي شاغلين صنايع و صنوف در راستاي تحقق شعار رونق توليد، سياست هاي اقتصاد مقاومتي، ايجاد اشتغال پايدار، كاهش نرخ بيكاري و افزايش رشد اقتصادي طراحي و پياده سازي شده است.
اخوان ضمن اشاره به تجربه كشورهاي پيشرفته در تحول آموزش هاي مهارتي افزود: زماني كه دولت تسهيل گر و بخش خصوصي آموزش دهنده باشد، آموزش ها مبتني بر نياز بازار كار همراه با تنوع مشاغل در محيط كار واقعي انجام مي گيرد كه اين امر از كارآمدي بالايي برخوردار است و اين در حالي است كه اگر فقط دولت آموزش دهنده باشد، تمركز بر آموزش قبل از اشتغال از كارآمدي پاييني برخوردار است.
وي فرآيند سيستم صلاحيت حرفه اي را بررسي و اصلاح اهداف و چشم انداز شركت ها، شناسايي، تعريف مشاغل و تدوين چارت سازماني استاندارد، تعريف شايستگي هاي مورد نياز و استانداردهاي آموزشي هر يك از مشاغل، تعريف مسيرهاي ارتقاء شغلي، تأمين نيروي جديد با ارتقاء مهارت نيروي انساني مورد نياز و بررسي صلاحيت حرفه اي افراد اعلام نمود و افزود: در اين حالت فرد يا تأئيد صلاحيت مي شود يا داراي احصاء كسري مهارت است كه در اين خصوص براي آنان برنامه ريزي آموزشي انجام مي گردد.
اخوان با تأكيد بر ارتقاء مهارت شاغلين صنايع و صنوف افزود: يكي از معضلاتي كه در بازار اشتغال با آن مواجه هستيم، ضعف مهارتي است و بسياري از كارگران كارخانه ها مهارت هاي لازم و مورد انتظار را نداشته و توليدات از كيفيت پاييني برخوردار است.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان گفت: سيستم صلاحيت حرفه اي مي تواند با نيازسنجي دقيق، مشاغل موجود را شناسايي نموده و با احصاء مشاغل براساس ويژگي هاي كارخانه ها، شايستگي شغلي (جسمي، رفتاري و مهارتي) را تعريف نموده و پس از آن استانداردهاي آموزشي تدوين و بر اساس استانداردها، آزمون صلاحيت حرفه اي تعريف شود كه اين گام مؤثري در جهت تحقق و رونق توليدات است.
اخوان در اين جلسه يكي از سياست هاي اجرايي اين اداره كل را لزوم بحث آموزش دوگانه ويژه افراد جوياي كار و فراهم نمودن بستر اشتغال آنان دانست و افزود: اين بسته پيشنهادي به صورت بردبرد مي باشد.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان با اشاره به ضعف ارتباط آموزش و بخش صنايع و صنوف در كشور گفت: با اجراي نظام آموزش دوگانه مربي آموزش فني و حرفه اي و استادكار صنف در كنار هم قرار گرفته و علاوه بر ارتقاء مهارت مربيان فني و حرفه اي زمينه اشتغال افراد مورد نياز واحدهاي صنفي تأمين مي گردد.
آرش اخوان در اين جلسه به نقش مهم اتحادیه ها و واحدهای صنفی بعنوان محور کارآفرینی اشاره نمود و  فعالیت های "آموزشی – مهارت" سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور را در جهت بهبود حرکت این محور؛ یعنی اشتغال پایدار ترسیم کرد.
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان افزود: "آموزش دوگانه"  به معنای ارتباط مستقیم واحدهای اجرایی، صنفی و آموزشی در سطح ملی می باشد و اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک با توسعه ی طرح آموزش دو گانه، واحدهای صنفی متقاضی نیروی انسانی کارآمد و افراد متقاضی کار با احراز صلاحیت شغلی به یکدیگر متصل گردند.
اخوان بهره مندي افراد جوياي كار از نظام آموزش دوگانه (30 درصد در محيط آموزشي و 70 درصد در محيط كار واقعي)  و اجراي سيستم صلاحيت حرفه اي شاغلين صنعت (شايسته گزيني و ارتقاء شغلي طي مراحل مختلف) را از راهكارهاي مهم رونق توليد دانست.
اخوان تأكيد كرد: آموزش ها بايستي در راستاي خدماتي كه اتحاديه ها انتظار دارند به افراد جوياي كار ارائه گردد.
وي اضافه کرد: در زمینه گیاهان دارویی، صنایع غذایی، کافی شاپ، لوازم خانگی و موبایل، جوشكاري، آرايشگري نیز اجرایی کردن نظام آموزش دوگانه را شروع کرده‌ایم.
در ادامه مدعوين ضمن ابراز خرسندي از اجراي چنين طرح هايي حمايت همه جانبه خود را در پياده سازي مؤثر اين طرح ها اعلام و خواستار اجراي نظام آموزش دوگانه در دانشگاهها شدند.

   1398/8/16 10:32    تعداد بازدید :  114

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 114
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )