تور مجازی اداره کل
ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 10
بازدید امروز 22,862
بازدید دیروز 25,353
بازدید این ماه 770,214
بازدید کننده ماه قبل 115,731
بازدید ماه قبل 166,773
بازدید کل 27,394,997

سخنرانی دکتر کورش پرند، معاون وزیر و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور درچهارمین همایش ملی و سومین همایش بین المللی مهارت آموزی و اشتغال ...


بسم ا
الرحمن الرحيم
سپاس خداوندي را كه انسان را اشرف مخلوقات آفريد و تكامل او را در كار، و هنر او را در مهارت، فعاليت و تغيير و تحول رقم زد. سپاس خداوندي را که انسان را از سراشيبي جهل و کفر به سراي امن و ايمن يکتاپرستي و علم و دانش دعوت نمود و اوج رستگاري را در كار و فعاليت مفيد كه هم سنگ عبادت است نهاد.

سلام و صلوات خداوند بر حضرت محمد و خاندان مطهرش
سلام عرض مي کنم حضور شما مهمانان و شرکت کنندگان محترم داخلي و خارجي

خداوند را شاكرم كه توفيق يافتيم امروز «چهارمين همايش ملي و سومين همايش بين المللي مهارت آموزي و اشتغال» را به عنوان اولين و مهمترين گردهمايي انديشمندان و پژوهشگران داخلي و خارجي در حوزه آموزشهاي مهارتي و اشتغال، برگزار نماييم.
به عنوان رئيس همايش به تمامي حضار عزيز به ويژه مدعوين و ميهمانان خارجي شرکت کننده خير مقدم عرض مي نمايم.
جهان امروز با توسعه فناوري و تغييرات گسترده برخاسته از آن، كشورها را ناگزير از تغيير رويكرد «اقتصاد مبتني بر منابع» به «اقتصاد مبتني بر دانش» نموده و همين موضوع سبب شده تا سه محور نوآوري، فناوري و شايستگي در روند توسعه و پيشرفت از اهميت قابل ملاحظه اي برخوردار شوند. بهبود شايستگي ها و مهارت هاي نيروي انساني، و توانمندي هاي يادگيري آن ها از طريق يادگيري مادام العمر و بويژه از طريق گسترش
آموزش هاي فني و حرفه اي مهم ترين ابزارهاي دستيابي به اين سه محور است. امروزه در اغلب کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه، آموزش­هاي فني و حرفه­اي اهميت بسيار زيادي پيدا کرده است و در برنامه ريزي توسعه کشورها نقش راهبردي را ايفا مي کند. رشد فزاينده جمعيت، ميزان بالاي بيکاري و مشارکت روز افزون انسان­ها در فعاليت­هاي اقتصادي تقاضاي جديدي را براي آموزش نيروي انساني ماهر و آموزش­هاي عملي ايجاد کرده است که اين شرايط نيز به نوبه خود بر اهميت حساس و حياتي اين آموزشها افزوده است.
در کشور جمهوري اسلامي ايران نيز آموزش هاي فني و حرفه اي به عنوان يكي از راهكارها و ابزارهاي مهم در توانمند سازي سرمايه هاي انساني، يكي از اولويت هاي راهبردي براي سرآمدي است و همچنين مي تواند به عنوان يكي از راهكارهاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي» باشد.
«سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور» به عنوان تنها متولي آموزش هاي فني و حرفه اي غير رسمي، گامهاي مهمي را در عرصه پررنگ تر نمودن نقش اين آموزشها برداشته است و اين افتخار را دارد كه با به ثمر رساندن بسياري از برنامه ها و اهداف خود نقش مهمي در عرصه مهيا سازي نيروي كار ماهر و تحقق اشتغال داشته است.
سازمان آموزش فني و حرفه­اي كشور باتوجه به اسناد بالادستي كشور همچون سند چشم انداز1404،
سیاست های کلی نظام اداری، اشتغال و اقتصاد مقاومتي، ابلاغ شده از سوي مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، برنامه­­ي پنجم توسعه­ي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، و با نگاه به منشور كاري وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي سند راهبردي مهارت و فناوري را به عنوان نقشه راه تحول و نوسازي در مجموعه خدمات، فرآيندها و فعاليت هاي اين سازمان طراحي و تدوين نموده است و به منظور بسترسازي اجراي آن هرساله اقدام به تدوين " بسته اجرايي سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور در سطح ستاد و صف" نموده و براساس آن مجموعه فعاليتهاي خود را اجرايي مي كند. در سال جاري نيز باتوجه به الويتهاي مهم و راهبردي كشور اقدام به تدوين "سند برنامه هاي تحول مهارت" نموده است.
اين سند مشتمل بر 2 بخش كليات و برنامه هاي اجرايي بوده و برنامه هاي عملياتي را در 24 محور طبقه بندي نموده است. براي تحقق برنامه هاي اين بسته اجرايي، آيين نامه ها، دستور العملها، شيوه نامه ها و پيوستهاي اجرايي از سوي معاونتها و دفاتر ستادي تدوين و به حوزه صف ابلاغ مي گردد.
ارتقاي توامنديهاي فناورانه، افزايش بهره وري نيروي كار بخشهاي مختلف اقتصادي، تحقق انسجام در سياستگذاري و برنامه ريزي آموزشهاي فني و حرفه اي، تضمين كيفيت آموزشهاي فني و حرفه اي، نهادينه سازي تأثيرگذاري در برنامه هاي كلان ملي، تنوع بخشي به الگوهاي ارائه اموزشهاي فني و حرفه اي، بهسازي و نوسازي آموزشي، بسترسازي براي تحقق اشتغال پايدار و كاهش نرخ بيكاري، اصلاح و تقويت زيرساختهاي قانوني آموزشهاي فني و حرفه اي در كشور و تقويت ارتباط بين آموزش هاي مهارتي، شايستگي و نياز بازار كار از جمله استراتژيهاي تدوين اين سند برنامه هاي تحول مهارت بوده است.
سازمان آموزش فني و حرفه­اي كشور در اين سند 24 محور كاري را براي خود تدوين نموده كه ارتقاي شايستگيهاي حرفه اي دانشجویان و فارغ التحصيلان دانشگاهها با رويكرد رفع نياز بازار كار به نيروي متخصص، توانمندسازي وآموزشهاي مهارتي روستاییان، عشاير، مناطق محروم و مرزي، تدوین و به روز رسانی استانداردهای آموزش شغل و شایستگی، اصلاح قوانین موجود و تدوين و تصويب قوانین، رتقای همکاری های بین بخشی ، توسعه آموزش مشاغل خانگي و خرد، آموزشهاي بازار محور و ايجاد و توسعه بنگاههاي خرد و كوچك، مشاركت موثر و اثربخش در تكميل و ارتقاء مهارت شاغلين، حمایت از توسعه بخش خصوصی و مشاركت مردمي، تضمین کیفیت آموزش های فنی و حرفه ای، تحول، نوسازی و بهسازی آموزش های، تحقیق و توسعه و مشارکت در ارتقاء توانمندی های فناورانه، اهتمام به ترويج فرهنگ مهارت اموزي، كار و كارآفريني، بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه منابع علمی – آموزشی و تحول سنجش و ارزشیابی مهارت، حضور موثر در عرصه بین المللی و تحقق دیپلماسی مهارت و سلامت اداری و حقوق شهروندی از جمله اين محورها است.
اما از سوي ديگر آنچه هم راستا با ايجاد ساختارها، نظام ها، تدوين قوانين و رويه ها در مسير توسعه آموزش هاي مهارتي و كاربرد اين آموزش ها در عرصه عمل در كشور داراي اهميت بوده و امري ضروري به نظر مي رسد، رويکرد مدبرانه، علمي و مبتني بر پژوهش و به ويژه آينده پژوهي به اين آموزشها مي باشد كه در اين عرصه نيز گامهاي موثري برداشته شده است و برگزاري همايش هاي ملي و بين المللي مهارت آموزي و اشتغال يكي از آنهاست.
در سه سال گذشته با برگزاري « همايشهاي ملي و بين المللي مهارت آموزي و اشتغال» با بهره مندي از آرا و انديشه هاي صاحب نظران، متخصصان، اساتيد و كارشناسان خبره آموزش هاي فني و حرفه اي شاهد دستاوردهاي ارزنده اي در حوزه آموزش هاي مهارتي بوديم .
در پايان ضرورت دارد به عنوان رييس همايش از تمامي دست اندركاران برگزاري اين همايش بويژه مشاركت مدعوين محترم خارجي، سخنرانان محترم و همچنين ارائه كنندگان مقاله تشكر نمايم. اميد است كه اين همايش بتواند نگاهها و رويكردها به آموزش هاي مهارتي در ايران را موشكافانه تر و حساس تر نمايد.
اميدوارم با الطاف خداوند متعال در سالي كه به تدبير مقام معظم رهبري(مدظله العالي) به نام سال "دولت و ملت؛ همدلي و همزباني" نامگذاري شده است بتوانيم در مسير مهارت آموزي جوانان خدمتي ماندگار را داشته باشيم و از اين مسير شاهد تحقق اهداف متعالي دولت تدبير و اميد در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به ويژه در عرصه اشتغال پايدار باشيم.
* ارائه مقاله دکتر کورش پرند

   1394/3/18 07:43    تعداد بازدید :  891

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 891
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )