خدمات الکترونیک
مشاوره اینترنتی
تور مجازی اداره کل
ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 11
بازدید امروز 3,895
بازدید دیروز 21,412
بازدید این ماه 1,031,471
بازدید کننده ماه قبل 925,336
بازدید ماه قبل 995,876
بازدید کل 32,338,689

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان در برنامه زنده تلویزیونی " گفتگوی هفته" : دسترسی جوانان به فرصت های شغلی و درک محیط های پیرامونی از طریق آموزش های مهارتی امکان پذیر است ...

مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان در برنامه زنده تلويزيوني " گفتگوي هفته" گفت : دسترسي جوانان به فرصت هاي شغلي و درك محيط هاي پيراموني از طريق آموزش هاي مهارتي امكان پذير است.
به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان ، ابوطالب جلالي با حضور در برنامه زنده تلويزيوني " گفتگوي هفته" به تشريح برنامه ها و سياست هاي آموزش فني و حرفه اي استان به شرح زير پرداخت:

مجموع فعاليت هاي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان:
جلالي ضمن قدرداني از مديريت صدا و سيماي استان در امر گفتمان سازي مهارت گفت: يكي از مولفه هاي  اشتغال، بحث مهارت آموزي افرادي است كه بايستي از اين دالان عبور كنند تا توانائي هاي لازم رابراي انجام يك شغل  عهده دار شوند. كه در اين راستا مأموريت داريم به نحو احسن در حوزه هاي رسانه و اطلاع رساني وارد تلاش ويژه اي داشته باشيم.
در ادامه مأموريت همه بنگاههاي آموزشي در توانمند سازي نيروي انساني، اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان نيز تلاش دارد با فراخون و اطلاع دادن به جوانان، ظرفيت هاي مهارتي را معرفي كند و افراد در رسيدن به مشاغل مورد دلخواه كمك نمايد.
اهداف اين بنگاه آموزشي آماده سازي و تجهيز كارگاهي است كه افراد بتوانند امكانات و مهارت هاي لازم را كسب كنند. بخش ديگر برنامه ها آشنا نمودن جوانان با محيط كسب و كار و محيط هاي پيراموني و محل هايي كه در آينده مشغول به كار خواهند شد .
ما سعي نموديم با همكاري شركاي مهارتي و اجتماعي و ذينفعان كمك كنيم تا جوانان به مشاغل مورد دلخواه برسند.
اهميت دادن به مزيت ها و قابليت ها و فرصت هاي شغلي كه در جامعه داريم و درك درست از محيط پيراموني آموزش ها دسترسي به مشاغل را آسان مي نمايد.

نقش مدرك گرايي در  آموزش فني و حرفه اي:
اصل بر اين است كه فرصتي براي جوانان فراهم شود بعد از مهارت هايي كه كسب مي كنند به مشاغل دسترسي پيدا كنند. يكي از دغدغه هاي مسئولين، خانواده ها و جوانان اين است كه شغلي داشته باشند تا بتوانند وضعيت اقتصادي خود را بهبود بخشند. افرادي كه از مسير مهارت عبور كنند حتما به اشتغال مي رسند به خصوص فعاليت در حوزه هاي صنفي و صنعتي و تمرين به صورت عملي، جرأت و جسارتي كه اين آموزش ها به افراد مي دهد در رسيدن به مشاغل كمك مي كند.

توانمند سازي دانش آموزان:
در اقتصاد هم بحث رشد و مقوله تورم و موضوع بيكاري بيشتر توجه مي شود و بايد نگاه جدي تري داشته باشيم. بحث بيكاري بسيار مهم تر است. در مدارس و حوزه هاي آموزشي كشورهاي موفق از دوران كودكي و نوجواني و جواني بحث مهارت را از طريق رغبت سنجي، استعدايابي و علاقه در تمرين فرزندان قرار مي دهند. در گذشته بيشتر سياست هاي آموزشي به سمت آموزش هاي نظري بوده است ولي امروزه نگاهها تغييركرده و الزاماتي براي دانش آموزان تعيين شده است كه در اين خصوص تفاهم نامه اي في مابين سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور و آموزش و پرورش منعقد گرديده و در استانها و شهرستانها اجرايي گرديده است كه بعد از ترغيب دانش آموزان آنها را موظف نموده اند كه مهارتي را كسب كنند. در اين خصوص بخش غيردولتي در سرمايه گذاري زيرساخت ها و توسعه دادن كارگاهها  به جهت سرمايه بر بودن آموزش هاي مهارتي  نقش بسزايي دارند .

مهارت آموزي سربازان وظيفه در اجراي تفاهم نامه با نيروهاي مسلح:
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان بيان داشت: اين تفاهم نامه در سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال و تأكيد مقام معظم رهبري (مدظله العالي) به ستاد نيروهاي مسلح مبني بر اثربخشي دوره خدمت مقدس سربازي منعقد گرديده، جهت مهارت آموزي سربازان وظيفه براي اشتغال آن ها پس از پايان خدمت سربازي در بازار كار مي باشد و تمامي سربازان در پايان خدمات سربازي علاوه بر كارت پايان خدمت، براساس دانايي، توانايي و علاقمندي و براساس نيازبازار كار گواهي نامه مهارتي نيز دريافت كنند و از امتيازات ويژه برخوردار شوند و به واسطه اين مهارت ها به شغل برسند.

بازديد همگاني از مراكز آموزش فني و حرفه اي:
ابوطالب جلالي اجراي برنامه بازديد همگاني از مراكز آموزش فني و حرفه اي را در خصوص توسعه فرهنگ مهارت آموزي، تبيين نقش و جايگاه آموزش هاي فني و حرفه اي در جامعه و آشنايي اقشار مختلف جامعه با آموزش هاي فني و حرفه اي عنوان كرد و گفت: اين برنامه در راستاي تحقق سياست هاي كلي اشتغال ابلاغ شده از سوي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) در زمينه ي آموزش نيروي انساني متخصص، ماهر و كارآمد متناسب با نيازهاي بازاركار و ارتقاي توان كارآفريني با مسؤوليت نظام آموزشي كشور و توأم كردن آموزش و مهارت و جلب همكاري بنگاه هاي اقتصادي جهت استفاده از ظرفيت آنها، همزمان با سراسرکشور از 20 لغایت 25 آبان ماه سالجاری باهدف فراگیر نمودن هرچه بیشتر آموزشهای فنی ومهارتی در استان اجرا خواهد شد.
جلالي با بیان این مطلب که بازدید برای عموم آزاد است اظهار داشت: تجهیزات وکارگاه های مراکز آموزش فنی حرفه ای استان از پتانسیل و ظرفیت بالایی برخوردار بوده و مردم می توانند با مراجعه به مراکز آموزش فنی وحرفه ای سطح استان با این توانمندیها و دستاوردها آشنا شوند .
مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان، هماهنگي انجام بازديد براي نواحي مختلف آموزش و پرورش شهر اصفهان را از طريق واحد روابط عمومي و شماره تلفن 36693169 اعلام كرد و در ادامه  از اقشار مختلف مردم ، مسئولان استانی، نمایندگان مجلس، شوراها، فرمانداران، اصناف و صنایع، دانشجویان و دانش آموزان نیز جهت بازدید از مراکز آموزش فنی وحرفه ای استان دعوت نمود.

نظارت آموزش فني و حرفه اي بر آموزشگاه ها در بخش غيردولتي :
آموزش هاي فني و حرفه اي سرمايه بر و پرهزينه هستند و در توان دولت نيست، نسبت به همه مشاغلي كه مكلف به ورود آنها هستيم بخش غيردولتي كارهاي خوبي انجام داده است. افرادي هستند كه با شايستگي هاي فني سرمايه گذاري نموده و فرصت هاي مهارتي را براي جوانان فراهم كردند.
در جامعه قريب به 15 هزار شغل داريم كه در حوزه آموزش فني و حرفه اي براي 1300 مشاغل موجود فرصت هاي مهارتي فراهم و براي 4500 شغل هم استاندارد آموزشي ايجاد نموده ايم كه قسمتي در بخش دولتي و بقيه توسط بخش غيردولتي انجام مي پذيرد. فرآيند اعطاي مجوز، نظارت بر آموزش ها، صلاحيت حرفه اي مربيان  و آزمون، سنجش و ارزشيابي بر عهده اين بنگاه آموزشي است و بخش غيردولتي هم به واسطه دريافت شهريه موظف است خدمات ارزشمندي را ارائه دهد. معمولا افرادي كه از فرصت هاي مهارتي در هردوبخش دولتي و غيردولتي بهره مند مي شوند، بسته ها و پودمانهاي آموزشي كوتاه مدت را طي مي كنند كه به صورت عملياتي انجام مي گردد زيرا اهداف افراد در رسيدن به شغل مورد نظر مشخص است.


جايگاه  كارآفريني در سيستم آموزش فني و حرفه اي :
در طي اين چندسال واژه كارآفريني پركاربرد بوده است. كارآفرين فردي است كه با اتكاء به نوآوري و ايده هاي جديد با پذيرش مخاطرات در حوزه هاي اقتصادي ارزش جديدي ايجاد كند. افراد زماني مي توانند خودرا در اين شرايط قرار دهند كه مسلط به فن و مهارت  باشند و جسارت ريسك پذيري را در حوزه هاي اقتصادي پيدا كنند.
اين بنگاه آموزشي توانسته است از اين دست فرصت ها در جنب آموزش هاي فني و حرفه اي را در اختيار افراد قرار دهد كه شامل كسب و كار، آموزش هاي كارآفريني، ايده ها و خلاقيت ها ، همچنين جسارت و ريسك پذيري و قدرت درك محيط پيراموني خود را داشته باشند.
جلالي در پايان بيان داشت:  كشور ما سرشار از مواهب و فرصت هاي خوب در ارتباط با اشتغال است. توانايي افراد در رسيدن به شغل بسيار مهم است. استان اصفهان داراي 54 مركز آموزش فني و حرفه اي، بيش از 1000 حرفه ي آموزشي و سالانه قريب به 60 هزار نفر از آموزش ها بهره مي برند ، بخشي به عنوان كارجو و بخشي در قالب ارتقاء مهارت شاغلين، آموزش ها در حوزه روستايي توسط نيازسنجي هاي انجام شده، آموزش در پادگان ها، زندان ها مجموعه اي از ظرفيت هايي است كه توسط اين بنگاه آموزشي صورت مي پذيرد.
   1396/8/21 11:42    تعداد بازدید :  9612

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 9612
6.3/10 (تعداد آرا 10 نفر )