ارتباطات مردمی و پاسخگویی به شکایات

نظر سنجی

ارائه نقطه نظرات
  • به نظر شما مهمترين چالش آموزش فني و حرفه اي كشور در چيست؟
    • عدم شناخت جامعه از مهارت آموزي
    • كمبود منابع مالي جهت بروزرساني دانش نيروي انساني و تجهيزات كارگاهي
    • عدم سازگاري دوره هاي آموزشي با نياز بازار كار
    • شرايط نامناسب اشتغال و ركود بنگاههاي اقتصادي


آمار بازدید

تعداد افراد آنلاین 7
بازدید امروز 2,543
بازدید دیروز 25,310
بازدید این ماه 963,453
بازدید کننده ماه قبل 728,408
بازدید ماه قبل 812,956
بازدید کل 28,722,912

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه خبر داد: بخش خصوصی بازوی اصلی آموزش‌های مهارتی...

به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان، آرش اخوان مدير كل استان در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت 6 مرداد روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای با اشاره به نام‌گذاری سال به عنوان رونق تولید اظهار کرد: رونق تولید نیازمند افزایش کیفیت تولید کالاها بوده که قسمتی از آن مواد اولیه است اما آن چیزی که می‌تواند بر کیفیت لازم محصول اثر بگذارد نیروی ماهر است.  

ضعف نیروهای ماهر مورد نیاز صنعت علت مشکل اشتغال
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با تأکید بر این‌که نقش سازمان فنی و حرفه‌ای در اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب بیش‌تر از سایر دستگاه‌ها است، افزود: رونق تولید نیازمند افزایش کیفیت تولید کالاها بوده که قسمتی از آن مواد اولیه است اما آن چیزی که می‌تواند بر کیفیت لازم محصول اثر بگذارد نیروی ماهر است.  
وی خاطرنشان کرد: امروزه ایران کشوری با جمعیت جوان بیکار است که بعضاً با عنوان معضل بیکاری جوانان مطرح می‌شود، اما خیلی از کشورها از جمله آلمان پیر بوده و به دنبال جمعیت جوان هستند؛ کار در بازار هست اما کننده کار یا کسی که صنعت احتیاج دارد در جامعه دچار فقدان است، ضعف نیروهای ماهر مورد نیاز صنعت علت مشکل اشتغال است.

حکمرانی محلی رویکرد جدید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای
اخوان با بیان اینکه قبلاً فقط مرکز اضافه شده و آمار افزوده می‌شد اما رئیس جدید سازمان فنی و حرفه‌ای از «حکمرانی محلی» نام می‌برند که در اصفهان به طور ویژه داریم؛ 5 سال است برنامه‌ریزی آموزشی در شهرستان‌های استان بر اساس ظرفیت‌های پیشنهادی هر منطقه است و مراکز فنی و حرفه‌ای مناطق با مسؤولان مشورت و نیازسنجی کرده و پیشنهاد آموزش‌های مورد نیاز را می‌دهند، با این رویکرد تأثیرگذاری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای افزایش پیدا می‌کند.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان همچنین خاطرنشان کرد: تحریم‌ها از نظر اقتصادی جامعه را به چالش کشیده است اما در مجموعه فنی و حرفه‌ای از این تهدید به عنوان فرصتی استفاده کردیم؛ به دنبال کاهش اعتبارات دولتی دو راهکار کاهش کیفیت آموزش‌ها و استفاده از روش‌ها و رویکردهای نوین را داشتیم که ما از راهکار دوم بهره گرفتیم.

بخش خصوصی بازوی اصلی آموزش‌های مهارتی
وی با تأکید بر این‌که مدل‌های قدیم آموزشی دیگر جوابگوی جامعه نیستند، عنوان کرد: در استان اصفهان حرکت‌های خوبی انجام شد که نخستین اقدام مشارکت جدی با بخش خصوصی است که هم آموزشگاه‌های آزاد و هم صنایع و صنوف هستند؛ در همه الگوهای موفق دنیا از جمله آلمان که کشوری صنعتی است بازوی اصلی آموزش‌های مهارتی بخش خصوصی هستند.
اخوان با اشاره به بومی‌سازی ایده آموزش دوگانه گفت: تصمیم گرفته شد که این ایده در ابتدا با اجرای تفاهم‌نامه مشترک اداره کل با اتحادیه صنف خدمات فنی وسایل نقلیه سبک استان و بر اساس نیاز شهرستان اجرایی شود که در آن به آموزش تعمیرکارهای خودورهای سبک پرداخته می‌شود؛ نظام آموزش دوگانه می‌گوید که 50 درصد آموزش مهارتی در کارگاه آموزش و 50 درصد هم در واحد صنعتی و صنفی آموزش داده شود که در قسمت اول کارآموز روی پروژه‌های تخیلی کار کرده و از ابزارهای نوین هم استفاده نکرده و آموزش نمی‌بیند اما با آموزش در واحد صنعتی و صنفی این مشکل حل می‌شود.

نظام آموزش دوگانه (30 درصد تئوري و 70 درصد عملي در محيط كار واقعي)

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان در ادامه مطرح کرد: با امضای تفاهم‌نامه خودروهای سبک با صفر ریال هزینه آموزشی بالغ بر 100 میلیارد تومان جنس برای فرآیند آموزش یک حرفه آوردیم؛ نمایندگی‌های مختلف خودرو پای کار آمده و نمایندگی‌هایی از جمله پورشه، بنز، BMW، تویوتا درخواست نیرو داده‌اند.
وی با اشاره به این‌که ما به صنف و صنعت رفته و کارآموز ما به شیوه استاد و شاگردی اما با رویکرد نوین آموزش می‌بیند، عنوان کرد: نظام آموزش دوگانه به دنبال 2 رویکرد کار در محیط واقعی کار و ضمانت اشتغال است، در این سیستم اگر کسی علاقه‌مند باشد 100 درصد ضمانت اشتغال می‌دهیم.
اخوان اضافه کرد: در زمینه گیاهان دارویی، صنایع غذایی، کافی شاپ، لوازم خانگی و موبایل نیز اجرایی کردن نظام آموزش دوگانه را شروع کرده‌ایم، اما این حرکت در کشور انجام نشده است، نظام آموزش دوگانه استاندارد و مؤثر است که در اصفهان روی آن مطالعه زیادی شده است.

پیشنهادات
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان اذعان کرد: تمام تلاشمان را می‌کنیم که با نظام اصلاح و بهبود جلو برویم تا بتوانیم تا حدود 5 ماه آینده مدلی قطعی برای پیاده‌سازی در کشور ارائه دهیم، برای هر موضوع و رشته برنامه‌ریزی متفاوت داریم که بر اساس نیاز و رویکرد هر صنف و صنعت است.
وی تصریح کرد: برای درست شدن کشور ایران برای افراد جویای کار سیستم اشتغال دوگانه را و برای شاغلان سیستم صلاحیت حرفه‌ای را پیشنهاد می‌دهم؛ شایسته‌سالاری در صنعت شعار اصلی ما در سیستم صلاحیت حرفه‌ای است و اول در ذوب آهن و سپس فولاد مبارکه این سیستم را اجرا کردیم؛ مجتمع پارس جنوبی و شرکت جم‌سازان در حال اجرای پروژه صلاحیت حرفه‌ای زیر نظر اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان هستند.

اعتبارات دولتی کاری را پیش نمی‌برد
اخوان در ادامه ابراز کرد: آموزش فنی و حرفه‌ای آموزشی هزینه‌بر است اما سهم آموزش مهارت کمتر از 1.6 درصد است و 98 تا 97 درصد بودجه سازمان ما برای حقوق کارمندان صرف می‌شود؛ اگر قرار بود با اعتبار دولتی کار کنیم کاری نمی‌توانستیم کاری انجام دهیم.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان در رابطه با مسابقات ملی مهارت توضیح داد: این مسابقات هر 2 سال یک بار به میزبانی یکی از کشورهای عضو سازمان جهانی مهارت برگزار می‌شود که چهل و پنجمین مسابقات جهانی مهارت در شهر کازان روسیه از 31 مرداد تا 5 شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد؛ در این دوره از مسابقات بیش از هزار و 600 رقابت‌کننده از حدود 60 کشور در 56 رشته مهارتی به رقابت می‌پردازند.

2 اصفهانی راهی مسابقات جهانی مهارت می‌شوند
وی در ادامه مطرح کرد: 6 سال متوالی است استان اصفهان با اقتدار کامل استان اول کشور در مسابقات ملی مهارت است و در حال حاضر هم از بین 11 نفر که برای مسابقات جهانی مهارت در کازان روسیه آماده می‌شوند 2 نفر از نخبگان اصفهانی در زمینه وب و کابینت‌سازی حضور دارند.
اخوان با اشاره به این‌که کارگاه‌های آموزشی تولیدمحور در سطح استان راه‌اندازی کرده‌ایم، گفت: به عنوان مثال در مرکز تخصصی صنایع نساجی رشته‌های پارچه، پادری و پارچه پنبه‌ای، در مرکز فناوری‌های راهبردی و نوین رشته‌های تولید درب و پنجره UPVC، در مرکز شهید رجایی اصفهان و در مرکز نجف‌آباد رشته کابینت‌سازی و مراکز جرقویه و دهنو محصولات چرمی آموزش داده می‌شود.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان در ادامه عنوان کرد: اداره آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان 3 سال است به آموزش و پرورش ورود کرده و پارک مهارت‌آفرینی تعریف کرده‌ایم که دانش‌آموزان با والدینشان در سازمان فنی و حرفه‌ای حضور پیدا کرده و بعد از جلسه با والدین، دانش‌آموزان در کارگاه‌های امن حضور پیدا می‌کنند، با این کار به دنبال ارتقای فرهنگ مهارت‌آموزی در کشور هستیم.

فقدان شغل و دانش در شهرستان‌ها گزارش شود
وی با تأکید بر این‌که باید کمک کنیم فرهنگ کار را درست کنیم تا همه به دنبال کار و نه مدرک باشند، از خبرنگاران خواست فقدان شغل و دانش در شهرستان‌های مختلف را با فنی و حرفه‌ای در میان بگذارند.
اخوان در ادامه با اشاره به اینکه شعار هفته ملی مهارت سال 98 «نهضت مهارت‌افزایی» است، عنوان کرد: ایام این هفته از 31 تیر تا 6 مرداد با عناوین «مهارت‌افزایی در مدارس و دانشگاه‌ها»، «خصوصی‌سازی و توسعه مشارکت‌ها در مهارت‌آموزی»، «مهارت؛ صلاحیت حرفه‌ای، ارتقای بهره‌وری»، «آسیب‌دیدگان اجتماعی، بازتوانی مهارتی»، «مهارت؛ روستاییان و عشایر، عدالت اجتماعی»، «مهارت؛ سربازان، اقتدار ملی» و «روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای» نامگذاری شده‌اند.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان در رابطه با تعامل با دانشگاه‌ها بیان کرد: ما به دانشگاه‌ها برای کمک به توانمندسازی دانشجویان ورود کردیم، اما باید کمک کنیم دانش‌آموزان قبل از ورود به دانشگاه انتخاب درستی داشته باشند، در اداره کل فنی و حرفه‌ای استان اصفهان کاریابی و کارآفرینی به عنوان مشاوره داریم؛ حضور دانش‌آموزان در اداره کل فنی و حرفه‌ای می‌تواند موجب زدن این جرقه ذهنی در دانش‌آموز باشد که در آستانه ورود به دانشگاه با توجه به نیاز خود و جامعه انتخاب درستی داشته باشند.
وی تصریح کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم حدود 10 هزار نفر را در یک سال در رویکرد آموزش دوگانه آموزش دهیم چراکه به دنبال کیفیت و نه کمیت هستیم.

عملكرد:
اخوان در رابطه در رابطه با عملکرد 4 ماهه این اداره کل در بخش دولتی گفت: این اداره کل طی 4 ماهه اول سال جاری 32 هزار و 426 نفر آموزش‌های مهارتی در بخش دولتی به مهارت‌آموزان ارائه کرده است؛ این آموزش‌ها در حوزه‌های مراکز ثابت شهری، واحدهای سیار شهری، آموزش روستایی، آموزش در صنایع، زندان، پادگان، جوار دانشگاهی، آسیب‌دیدگان اجتماعی و مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی اجرا شده که بیشترین آموزش مربوط به مراکز ثابت با 19 هزار و 171 نفر بوده است.

ورود فنی و حرفه‌ای به مناطق حاشیه‌نشین شهر
اخوان در ادامه در رابطه با میزان اشتغال مهارت‌آموزان اذعان کرد: در سازمان فنی و حرفه‌ای سامانه رصد اشتغال داریم که همه ماهه کنترل شده و میزان اشتغال مهارت‌آموزان فنی و حرفه‌ای روی آن ثبت می‌شود.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان در ادامه بیان کرد: برای مجموعه زندانیان به ویژه با بندهای معتادان بهبودیافته ارتباط داریم و به دنبال اجرای دوره‌های تولیدمحور در این مراکز هستیم، به دنبال این هستیم مهارتی به آن‌ها آموزش دهیم که بتوانند در جامعه از آن استفاده کنند.
وی همچنین مطرح کرد: در مناطق حاشیه‌نشین شهر به عنوان پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ورود می‌کنیم، با مجموعه کمیته امداد هم برای آموزش مددجویان وارد همکاری شده‌ایم، در شرق اصفهان ورود کرده و آموزش‌هایی را در زمینه سنگ‌های نیمه‌قیمتی، صنایع دستی، میوه خشک کن و گیاهان دارویی داریم.
اخوان در پایان گفت: تلاش می‌کنیم در سیستم آزمون هم که مشکل وجود دارد در قالب آزمون‌های پروژه‌محور مسأله را حل کنیم و به افرادی مدرک فنی و حرفه‌ای داده شود که مهارت لازم را کسب کرده‌اند.

اصفهان صدرنشین آموزش فنی و حرفه‌ای در کشور
عباس مهدیان معاون آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: سالیانه 24 میلیون نفر ساعت در اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان آموزش داده می‌شود که 8 درصد عملکرد کشوری است و بیشترین اجرای آموزش را در کشور دارد، 12 میلیون نفر ساعت در بخش دولتی و نیم دیگر در بخش خصوصی آموزش داده می‌شود.
معاون آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان با تأکید بر این‌که برای بیشتر کارگاه‌ها به دلیل مراجعان زیاد مصاحبه ورودی داریم، گفت: 30 درصد آموزش‌هایی که اجرا می‌کنیم برای شاغلان است، با رهگیری اشتغال که پس از آموزش‌ها داشته‌ایم به طور میانگین در کل 27 درصد به اشتغال رسیده‌اند، در بعضی دوره‌ها از جمله تعمیرکار پکیج و تعمیر خودروهای سبک 90 درصد افراد به اشتغال رسیده‌اند.

انتقاد از مهجوریت آموزشگاه‌های آزاد مهارتی
حسین مصلی‌نژاد رئیس اداره مؤسسات کارآموزی آزاد و مشارکت‌های مردمی آموزشگاه‌های آزاد اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان نیز در ادامه این جلسه عنوان کرد: بخش خصوصی به دنبال برندسازی خود است، بنابراین نخستین بازرس بر آموزشگاه‌ها خود مؤسسان این مجموعه هستند، همچنین به دلیل اینکه نتیجه فعالیت بخش خصوصی مستقیم به خودش برمی‌گردد بهترین ناظر خودش است.
در پایان این جلسه آرزو عامری نماینده انجمن تخصصی آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد فناوری اطلاعات نیز زبان به گلایه باز کرد و گفت: آموزشگاه‌های آزاد گمنام و مهجور افتاده‌اند و خیلی از مردم از فعالیت حرفه‌آموزی این‌ها اطلاع ندارند؛ انجمن تخصصی فناوری اطلاعات از 2 ماه گذشته فعالیت خود را انجام می‌دهد که با توجه به مشکلات و کمبودهای موجود راه‌اندازی شده است و هدف این است که با استفاده از توانمندی‌ها و خرد جمعی فعالیت‌های آموزشی در این حوزه سازماندهی شود.
گفتني است نشست خبري مورخ يكم مرداد 1398 كه به نام خصوصي سازي و توسعه مشاركت ها در مهارت آموزي نامگذاري گرديده است با همكاري واحد روابط عمومي اداره كل و انجمن تخصصي آموزشگاههاي فني و حرفه اي آزاد فناوري اطلاعات برگزار شد.
   1398/5/1 12:40    تعداد بازدید :  13301

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 13301
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )